Bismarck ve II. Wilhelm'in karar alıcı olarak Avrupa güç dengesine etkisinin oyun teorisi çerçevesinde incelenmesi
An analysis of the influence of Bismarck and Wilhelm II on the European balance of power as decision makers within the framework of game theory
  1. Tez No: 908971
  2. Yazar: ERTUĞRUL GAZİ KEFİNSİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA DAĞLAR MACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
19. yüzyılın ikinci yarısından itibaren Alman dış politikasında Bismarck etkisi görülmüştür.“Kan ve Demir”politikasını“realpolitik”siyaseti ile geliştirerek Avrupa'da dengeyi sağlamaya çalışmıştır. II. Wilhelm imparator olduktan sonra Bismarck'ın aksine saldırgan ve yayılmacı bir politika benimsemiştir. II. Wilhelm'in benimsediği bu politika Avrupa güç dengesini etkilemiş ve Avrupa siyasetinde çatışmanın önünü aşmıştır. Bu çalışmanın amacı Alman dış politika yapıcılarının Avrupa güç dengesine etkilerinin karşılaştırılmasını amaçlamaktadır. Politikada karar alıcıların kararlarını etkileyen siyasi, ekonomik ve sosyal nedenleri olduğu gibi aldıkları kararların da sonuçları da söz konusudur. Bu araştırmada veri analizi ve karşılaştırmalı tarihsel analiz yöntemi kullanılarak ele alınan çalışma 1848-1891 yıllarının yöneticilerinin kararlarını ve sonuçlarının etkilerini incelemektedir. Bismarck ve II. Wilhelm'in karakterlerini, fikirlerini, maruz kaldıkları iç ve dış siyasi etkenleri göz önünde bulundurarak politik karar alışlarındaki farklar elde edilen bulgular ve literatür kapsamında tartışılarak oyun teorisi kapsamında analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the second half of the 19th century, Bismarck's influence was observed in German foreign policy. He tried to maintain balance in Europe by developing the 'Blood and Iron' policy with the 'realpolitik' policy. After Wilhelm II became emperor, unlike Bismarck, he adopted an aggressive and expansionist policy. This policy adopted by Wilhelm II affected the balance of power in Europe and paved the way for conflict in European politics. This study aims to compare the impact of German foreign policy makers on the European balance of power. In politics, decision-makers are influenced by political, economic, and social factors, and their decisions have consequences. Data analysis and comparative historical analysis methods are employed to examine the decisions of policymakers between 1848 and 1891 and the effects of these decisions. The study also examines the differences in the political decision-making of Bismarck and Wilhelm II, considering their personalities, ideas, and the various internal and external political factors that influenced them. This analysis is presented within the context of the research findings and the existing literature on the topic and these findings have been analysed within the framework of game theory.