Deri üzerine farklı tekniklerle yüzey çalışmalarının yapılması ve ürün oluşturma
Making surface works on leather with different techniques and product cretion
  1. Tez No: 877243
  2. Yazar: DİLARA NUR ATALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBRU ÇORUH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
İnsanoğlu ilk çağlardan bu yana örtünmek, barınmak ve doğa şartlarından korunmak için deriyi kullanmıştır. Avladıkları hayvanlardan elde ettikleri derileri tesadüfen ve deneme yolu ile buldukları yöntemler ile işlemişlerdir. İşledikleri derileri farklı birçok alanda kullanmışlardır. Teknolojinin gelişmesi ile yeni yöntemler keşfedilmiştir ve böylece daha fazla ürün elde edilmiştir. Sağlam bir yapıya sahip olan deri ilk çağlarda ihtiyaç için kullanılmış olsa da ilerleyen zamanlarda gelişen ve değişen beğeni ve zevk unsurları sebebiyle kullanım alanı genişlemiştir. Dericilik tarihi insanlığın başlangıcından itibaren gelişerek ilerlemiştir. Tarih öncesi çağlar, Uygarlıklar, Orta Asya, Selçuklu ve Osmanlı olmak üzere birçok kültürde dericilik bir sanat haline gelmiştir. Türklerde dericilik alanında öncü olmuşlardır ve günümüzde el sanatları kapsamında geleneksel ve modern tasarımlar yapılarak dericilik sanatı canlı tutulmaya çalışılmaktadır. Bu çalışma kapsamında deri ile ilgili bilgiler, yapısı, çeşitleri, teknikleri, dericilik tarihi, sektörde var olan sorunlar ve sektörün güncel durumu, deri koruma ve saklama koşulları, tasarım, kültür, sanat ve zanaat kavramları detaylı bir şekilde verilmiştir. Çalışmanın amacı olan farklı deri çeşitlerinden farklı teknikler ile 48 adet ürün tasarımı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Human beings have used leather to cover, shelter and protect themselves from natural conditions since the early ages. They processed the skins they obtained from the animals they hunted with the methods they found by chance and experimentation. They used the skins they processed in many different areas. With the development of technology, new methods were discovered and thus more products were obtained. Although leather, which has a robust structure, was used for necessity in the early ages, its usage area has expanded due to the developing and changing taste and taste elements in the future. The history of leatherwork has developed and progressed since the beginning of humanity. Leatherworking has become an art in many cultures including prehistoric ages, civilizations, Central Asia, Seljuk and Ottoman. Turks have been pioneers in the field of leatherworking and today, the art of leatherworking is tried to be kept alive by making traditional and modern designs within the scope of handicrafts. Within the scope of this study, information about leather, its structure, types, techniques, history of leather, problems existing in the sector and the current situation of the sector, leather protection and storage conditions, design, culture, art and craft concepts are given in detail. 48 product designs were made using different techniques from different leather types, which was the purpose of the study.