Zorunlu göç politikaları: Bulgaristan ve Batı Trakya Türkleri üzerine bir inceleme
Mandatory migration policies: A study on Bulgarian policies and the Turkish minority in Western Thrace
- Tez No: 877244
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNEM ERAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Göç, azınlık gruplarının oluşumunu ve milliyetçilik ideolojisinin şekillenmesini derinlemesine etkileyen zorlu bir süreci ifade etmektedir. Bu bağlamda ortaya çıkan tarihsel olaylar ve beraberinde getirdiği trajedi olaylar da gözler önüne serilmektedir. Yıllar boyunca süregelmiş olan savaşlar ve fetihler burada yaşayan bireylerin yabancılaşmasına da sebebiyet vermiştir. Bu yabancılaşma kimlik ve dini bakımdan birbiri ile aynı olan vatandaşların beraber yaşama ihtiyaçlarını da doğurmuştur. Milliyetçilik her vatandaş için önem arz eden bir unsurdur. Yapılan göçler sonucunda bir milliyete ait olan ve hisseden vatandaş hem hakları hem de sosyal yaşamı için zorluklar çekebilmektedir. Bu çalışma, göç etmek ve ettirilmek zorunda kalan vatandaşların milliyetçilik çabasını, hem de azınlık olarak kalan grupların yaşamış oldukları zorlukları ele almaktadır. Her vatandaş din, dil ve etnik bakımdan farklılık gösterse de yaşamını sürdürdüğü toprak parçasında özgürce ve haklarını güvence altına alarak yaşamını idame ettirme hakkına sahip olmalıdır. Bu çalışmada, göç unsurunun insan hayatını nedenli etkilediği üzerinde durulacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the impact of migration on human life will be examined. Migration represents a challenging process that deeply influences the formation of minority groups and the shaping of nationalist ideology. Within this context, historical events and the accompanying tragedies are also brought to light. Wars and conquests that have persisted over the years have led to the alienation of individuals living in these regions. This alienation has also created the need for citizens who share the same identity and religion to live together. Nationalism is an important element for every citizen, and as a result of migrations, citizens who belong to and identify with a nationality may face difficulties both in terms of their rights and social life. This study addresses the nationalist efforts of citizens who are forced to migrate and those who remain as minorities, as well as the challenges they face. While each citizen may differ in terms of religion, language, and ethnicity, they should have the right to live and secure their rights freely in the land they inhabit.