Tarihi dokuda Airbnb iç mekanı: Galata ve Moda örneği
Airbnb interior in historical texture: The case of Galata and Moda
  1. Tez No: 877313
  2. Yazar: HALİDE GÜNDEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EFSUN EKENYAZICI GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mekan Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Airbnb, son yıllarda turizm ve konaklama sektörünü önemli ölçüde etkileyen çevrimiçi bir platformdur. Kullanıcıların evlerini veya odalarını kiralayabilecekleri bir platform olarak ortaya çıkan Airbnb kısa sürede popülerleşmiş ve sunduğu alternatif konaklama biçimleri çeşitlenmiştir. Bu doğrultuda kimi kullanıcılar platforma sundukları mevcut mekanlarda bazı düzenlemeler yaparken kimileri konutlarının iç mekanlarını yeni baştan düzenlemiş hatta bazı durumlarda boş konutların iç mekanları bu bağlamda tasarlanmıştır. Bu düzenlemeler iç mekan bağlamında ele alındığında bazı örneklerde iç mekan ile yapının bulunduğu bağlamın mimari, kültürel vb. açılardan bütünleştiği bazılarında ise iç mekanın herhangi bir çerçeveye bağlı olmadan tasarlandığı görülmektedir. Bu çalışma, iç mekan açısından bahsi geçen farkın kentlerin tarihi bölgeleri üzerinden okunabilirliğini sorgulamaktadır. İstanbul'un tarihi yerleşim bölgelerinden olan Galata ve Moda günümüzde tarihi atmosferi, mimarisi, sosyo-kültürel olanakları ile turistlerin ilgi odağıdır. Öte yandan, bu bölgeler Airbnb platformunda en çok listelemenin olduğu bölgelerdendir. Dolayısıyla, çalışmada tarihi dokunun Airbnb iç mekanına etkisini okuyabilmek adına, Galata ve Moda bölgeleri seçilmiştir. Çalışmada, iki bölgeden seçili örneklerin iç mekanları platformdan elde edilen görseller yardımıyla analiz edilmekte, aralarındaki benzerlikler ve farklar irdelenmektedir. Yapılan karşılaştırmalı analiz sonucunda içinde yapısı korunarak yenilenen 20. yüzyıl öncesine tarihlenen yapıların iç mekan örneklerinde bağlam hakkında okuma yapabilmenin mümkün olduğu ancak bu doku içindeki görece daha yeni olan yapılarda ise tarihi dokunun iç mekana etkisinin okunmasının güç olduğu gözlenmektedir.
Özet (Çeviri)
Airbnb is an online platform that has significantly affected the tourism and accommodation sector in recent years. Initially a platform where users could rent their homes or rooms, Airbnb quickly gained popularity and diversified the alternative accommodation types it offers. Some users have made arrangements in their existing spaces for the platform, while others have redesigned their homes' interiors or created new interiors for empty houses. These arrangements reveal that some interiors integrate with the building's architectural and cultural context, while others do not follow any framework. This study examines this difference through the historical regions of cities. Galata and Moda, historical areas in Istanbul, attract tourists with their historical atmosphere, architecture, and socio-cultural opportunities. On the other hand, these regions are among the regions with the most listings on the Airbnb platform. Therefore, in order to understand the effect of the historical texture on the Airbnb interior, Galata and Moda regions were selected in the study. The interiors of selected examples from these regions are analyzed using images from the platform, examining similarities and differences. The comparative analysis shows that in buildings from the 20th century, whose structure was preserved or renovated with preservation, the historical context is evident in the interiors. However, in newer buildings within the historical texture, it is challenging to discern the impact of the historical context on the interiors.