Genç endüstriler tezi ve gelişmekte olan ülkeler
- Tez No: 87732
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL MUTİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
108 ÖZET“Genç Endüstriler Tezi ve Gelişmekte Olan Ülkeler”başlıklı bu çalışmada, genç endüstrilere yönelik koruma ile ilgili olarak iktisatçıların görüşleri karşılıklı olarak değerlendirilmeye çalışılmıştır. Aynı zamanda, bir genç endüstriyi korumanın maliyetlerini ölçmek amacı ile geliştirilmiş bir sosyal fayda- maliyet analizi incelenmiştir. Bunlara ek olarak, genç endüstriye yönelik korumanın mazur görülebilmesinin kriterlerini ortaya koyan ve Türkiye verilerini kullanarak yapılan bir ampirik çalışma, sonuçlarına yöneltilen yorum ve eleştiriler de dikkate alınarak incelenmiştir. Çalışmanın temel hipotezi,“Bir ulusal ekonomide, yeni kurulmuş olan ve ileride gelişip karşılaştırmalı üstünlüğe sahip olacak endüstriler, optimum üretim düzeyine ulaşana ve uluslararası rekabetçi hale gelene kadar, devlet tarafından dış rekabete karşı korunmalıdır.”düşüncesidir. Çalışma konusu, beş bölümde ele alınmıştır. Birinci bölümde çalışmanın metodolojisi açıklanmıştır. İkinci bölümde, ayrıntılı olarak genç endüstrilere yönelik koruma ile ilgili argümanlar verilmiştir. Bir sonraki bölümde, genç endüstrilerin performansı ve genç endüstrilerde verimlilik konusu ele alınmıştır. Dördüncü bölümde ise, A. O. Krueger ve B. Tuncer'in ampirik testi ve bu testin Türkiye için geçerliliği konusu, farklı iktisatçıların teste yönelik yorum ve eleştirileri de dikkate alınarak tartışılmıştır. Son bölümde ise sonuç ve öneriler yer almıştır.
Özet (Çeviri)
110 SUMMARY In this study, called“Infant Industry Argument and Developing Countries”, the views of economists for infant industry protection have mutually been tried to be evaluated. Meanwhile, a social cost - benefit analysis which is constituted to measure the cost of infant industry protection was studied in detail. Additionally, an empirical study which brings up the criteria of justifying the infant industry protection by using Turkish data was examined carefully by looking over the comments and critics directing the results towards. The main hypothesis of the study is the idea that the new- established industries in a national economy which will have comparative advantages in the future should be protected from the foreign competition by the state until achieving the optimum production level and international competitiveness. The study includes five sections. In the first section, the methodology of the study was described. In the second section, the arguments related with the infant industry protection were explained in detail. In the following section, a social cost-benefit analysis, designed for assessing performance of infant industries and productivity, was handled. In the fourth section, the empirical test of A. O. Krueger and B. Tuncer and its validity for Turkey was discussed by taking into consideration the comments and the critics made by the several economists. The conclusion and the suggestions were placed in the last section.Ill As a result, the infant industry argument mentions that the industrial activities that are being undertaken for the first time in an economy should be needed the protection until achieving the international competitiveness in production and cost standards. Both minimising the intervention of the state to economy accepted even in the present time of the world is the best and free international trade is thought to be optimal, the arguments related with the infant industry argument arouse interest because of its role in developing countries. Therefore, the infant industry protection argument has long been regarded by economists as the major theoretically valid exception to the case for world-wide free trade.