Küçük ve orta ölçekli işletmelerde teşvik tedbirleri kapsamında yatırım indirimi ve muhasebe işlemleri
The Incentive economic measures and accounting procedures applicated to the small and medium sized concerns
  1. Tez No: 87731
  2. Yazar: MESUT BİLGİNER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERVET ÖNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
rx ÖZET Bu çalışma günümüz dünyasında ve ülkemizde, önemi giderek daha iyi anlaşılan KOBİ'lere uygulanan teşvik tedbirlerinin ve muhasebe işlemlerinin incelenmesine yönelik olarak gerçekleştirilmiştir. Yüzyıllardır hemen bütün ülkelerde, ticari hayalın gelişmesi ve sanayileşmenin sağlanması amacıyla bazı özendirici ve caydırıcı tedbirler uygularımaktadır.Bunlan tümüne, genel olarak teşvik tedbirleri denilmektedir. Bu bağlamda, gelişmiş ve gelişmekte olan diğer ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de KOBİ'lere, diğer işletmelere tanınan avantajlardan daha fazla avantaj tanıma eğilimi ortaya çıkmıştır. Fakat, 1994 yılından itibaren Tek Düzen Muhasebe Sistemine geçilmiş olmasma rağmen, uygulanan teşvik tedbirlerinin işletme bazında KOBİ'lere sağladığı avantajlar konusunda ve bunların muhasebe işlemlerinde zaman zaman ihtilaflar yaşanmaktadır. Halbuki işletmeler muhasebe işlemlerini, incelemeye elverişli ve doğru bilgiyi üretmeye yönelik olarak gerçekleştirmek zorundadırlar. Bu zorunluluk, aynı zamanda muhasebenin temel kavramlanndan da kaynaklanmaktadır. Bu nedenlerle, çalışmamızın teorik kısmında KOBİ'lere uygulanan teşvik tedbirleri, kavram, kapsam ve temel unsurlarıyla incelenmiş, örnek uygulama kısmında ise en önemli teşvik tedbiri olan yatırım indirimi ve muhasebe işlemlerinin TEMSAN Tekstil ve Makina Sanayi ve Ticaret A. Ş. 'deki uygulaması teorik bilgilerle lcarşdaştırılmıştır. Diğer taraftan elde edilen teorik bilgiler, çalışma süresince görüşülen KMaraş tekstil sektöründe faaliyet gösteren bazı sahip, yönetici ve muhasebecileriyle de paylaşılmış, onlarında görüşü alınmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study refers to“The Incentive Economic Measures and Accounting Procedures Applicated to the Small and Medium Sized Concerns”whose importance have been better understood day by day in our country and nowadays world. Since centuries some dissuading or supporting measures have been used all over the world to improve commercial life and provide industrialization. In general all of these are called“incentive economic measures”. In fact, as in other developed or developing countries, so in Turkey, a tendency of attributing more advantages to Small and Medium Sized Concerns compared to other concers as did, came up. However, some conflicts have been experienced from time to time about advantages attributed to Small and Medium Sized Concerns, in the frame of applied incentive economic measures, and about accounting procedures of these concerns altough Single Entry Book Keeping System was put into action since 1994. In spite of this, the concerns have to realize their accounting procedures suitable to study on, and aiming to generate correct information. This obligation is also orginated from the main concepts of the accountancy. For these reasons, in the theoretic part of this study incentive economic measures attributed to Small and Medium Sized Concerns have been studied in regard of concept, extention and main elements; in sample practice part of this study“investment discount”, which is the most important incentive economic measure, and application of accounting procedures at TEMSAN AC. have been compared with theoretic information. In addition, a mutual understanding was gained with some owners, adminstrators and accounts at the textile sector in KMaraş on compiled theoretic information; and also their ideas were taken.