Menopoz mitleri: Bir ölçek geliştirme çalışması
Menopause myths: A scale development study
- Tez No: 877338
- Danışmanlar: PROF. DR. KERİME DERYA BEYDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırmanın amacı, Menopoz Mitleri Ölçeğini geliştirmek, geçerlik ve güvenirliğini test etmektir. Metodolojik tipteki araştırma, 1 Eylül 2023- 1 Mart 2024 tarihleri arasında, gelişigüzel örnekleme ile 334 menopoza girmiş veya girmemiş kadın ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında,“Tanıtıcı Bilgi Formu”ve“Menopoz Mitleri Ölçeği Taslak Formu”kullanıldı. Ölçek geliştirme sürecinde literatür tarama, madde havuzunun oluşturulması, kapsam geçerliği çalışması, ölçek taslağının uygulanması ve geçerlik-güvenirlik analizleri olmak üzere beş aşama izlendi. Beşli likert tipi hazırlanan ve 30 maddeden oluşan“Menopoz Mitleri Ölçeği Taslak Formu”kapsam geçerliliğini değerlendirmek amacıyla 17 uzman görüşüne sunuldu. Uzman görüşü sonrasında taslak ölçeğin Kapsam Geçerlik İndeksi 0,68 olarak belirlendi. Açıklayıcı faktör analizi sonucunda bazı maddeler yapı dışına çıkartıldı. Menopoz Mitleri Ölçeği, doğrulayıcı faktör analizi sonrasında 13 madde ve 3 alt boyuttan oluşan son halini aldı. Doğrulayıcı faktör analizinde ölçeğin uyum iyiliği değerleri χ²/sd: 3,158; GFI: 0,918; AGFI: 0,878; CFI: 0,938; RMSEA: 0,079; SRMR: 0,063 olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to develop the Menopause Myths Scale and test its validity and reliability. The methodological type of research was conducted between 1 September 2023 and 1 March 2024, with random sampling, with 334 menopausal or non-menopausal female individuals.“Introductory Information Form”and“Menopause Myths Scale Draft Form”were used to collect data. Five stages were followed in the scale development process: literature review, creation of the item pool, content validity study, implementation of the scale draft and validity-reliability analysis. The“Menopause Myths Scale Draft Form”, prepared in a five-point Likert type and consisting of 30 items, was presented to 17 experts to evaluate its content validity. After expert opinion, the Content Validity Index of the draft scale was determined as 0.78. As a result of exploratory factor analysis, some items were excluded from the structure. The Menopause Myths Scale took its final form, consisting of 13 items and 3 subscales, after confirmatory factor analysis. In the confirmatory factor analysis, the goodness of fit values of the scale were χ²/sd: 3.158; GFI: 0.918; AGFI: 0.878; CFI: 0.938; RMSEA: 0.079; SRMR: determined as 0.063.