Etik iş ikliminin çalışan sesliliği ve yaratıcı iş davranışına etkisi
The effect of ethical business climate on employee voice and creative work behavior
- Tez No: 877337
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞLAR DOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırma, etik iş ikliminin, çalışanların seslilik ve yaratıcı iş davranışları üzerindeki etkilerini inceleyerek, iş etiği, organizasyonel davranış ve yönetim literatürüne önemli katkılarda bulunmayı amaçlamaktadır. Ankara Üniversitesi Teknokent gibi bir teknoloji odaklı iş ekosistemini örnek alması, çalışmanın bulgularının yenilikçi ve yüksek teknolojiye dayalı sektörlerdeki uygulamalar açısından özellikle değerli olmasını sağlamaktadır. Çalışma, etik iş iklimi, çalışan sesliliği ve yaratıcı iş davranışları arasındaki ilişkileri derinlemesine inceleyerek, bu alanlardaki mevcut literatüre katkıda bulunması noktasında önem taşımaktadır. Bunun yanında, çalışma, yöneticilere ve organizasyonel politika yapıcılara, etik bir iş ikliminin nasıl oluşturulacağı ve bu iklimin çalışanların seslilik ve yaratıcı davranışlarını nasıl teşvik edebileceği konusunda pratik içgörüler sağlar. Bu, özellikle yenilikçilik ve sürekli gelişim gerektiren sektörler için kritik öneme sahiptir. Etik iş ikliminin çalışan sesliliği ve yaratıcı iş davranışları üzerindeki olumlu etkileri, daha adil, şeffaf ve katılımcı bir çalışma ortamının teşvik edilmesine katkı sağlar. Bu da, çalışan memnuniyetini, bağlılığını ve genel olarak iş yerinde mutluluğu artırarak toplumsal refah düzeyine dolaylı bir katkı sunar. Ankara Üniversitesi Teknokent gibi akademik ve endüstriyel aktörlerin bir araya geldiği ekosistemlerde yapılan bu tür araştırmalar, akademi ile sanayi arasındaki işbirliğini güçlendirir ve bilimsel bilginin pratik uygulamalara dönüştürülmesini teşvik eder. Kısacası, bu araştırma, etik iş ikliminin önemini vurgulayarak, çalışan sesliliği ve yaratıcı iş davranışlarını nasıl etkileyebileceğine dair derinlemesine bir anlayış sunar. Bu nedenle, hem teorik açıdan hem de pratik uygulamalar açısından önemli katkılar sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to make significant contributions to the business ethics, organizational behavior and management literature by examining the effects of ethical work climate on employees' voice and creative work behavior. Taking a technology-focused business ecosystem such as Ankara University Teknokent as an example makes the findings of the study particularly valuable for applications in innovative and high-technology-based sectors. The study is important in that it contributes to the existing literature in these areas by examining in depth the relationships between ethical work climate, employee voice and creative work behaviors. Moreover, the study provides practical insights to managers and organizational policy makers on how to create an ethical work climate and how this climate can encourage employee voice and creative behavior. This is especially critical for industries that require innovation and continuous improvement. The positive effects of an ethical business climate on employee voice and creative work behavior contribute to the promotion of a more fair, transparent and participatory working environment. This indirectly contributes to the level of social welfare by increasing employee satisfaction, loyalty and overall happiness at work. Such research conducted in ecosystems where academic and industrial actors come together, such as Ankara University Teknokent, strengthens the cooperation between academia and industry and encourages the transformation of scientific knowledge into practical applications. In short, this research highlights the importance of ethical work climate, providing an in-depth understanding of how it can influence employee voice and creative work behavior. Therefore, it is expected to make significant contributions both theoretically and in terms of practical applications.