Ventriküler ekstrasistolü olan hastalarda sempatik deri yanıtı testi ile semptom ciddiyeti ve kardiyomiyopati gelişimi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between sympathetic skin response test with symptom severity and development of cardiomyopathy in patients with prematur ventricular contractions
  1. Tez No: 877359
  2. Yazar: NADİRE IŞIK EROL ALGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMZA SUNMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Herhangi bir ventriküler anormal odaktan kaynaklanan, normal ileti yollarından bağımsız olarak ve daha erken bir başlangıçla ventriküllerin depolarizasyonu ile oluşan atımlar ventriküler ekstrasistol (VES) olarak adlandırılır. VES'ler farklı semptomlar oluşturabileceği gibi kardiyomiyopati (KMP)'ye de sebep olabilmektedirler. Biz de çalışmamızda sık VES'i olan hastalarda sempatik deri yanıtı (SDY) testi ile KMP gelişimi ve semptom ciddiyeti arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık. Yöntem: Çalışmamıza sık VES'i olan 110 hasta alındı. Hastaların bazal demografik özellikleri, laboratuvar, elektrokardiyografi ve ekokardiyografi verileri kaydedildi. Semptom ciddiyetini belirlemek için ASTA (Arrhythmia-Specific questionnaire in Tachycardia and Arrhythmia) skorları hesaplandı. Fizik tedavi ve rehabilitasyon kliniği tarafıdan yapılmış olan SDY testi verileri kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya alınan hastaların 57'sinde (%51) KMP saptandı. KMP'si olan hastalarda ASTA semptom skoru anlamlı olarak daha düşük saptandı (9 (7.5-11) vs.
Özet (Çeviri)
Objective: Prematur ventricular contractions (PVC) are beats caused by an impulse originating from any ventricular abnormal focus, independent of normal conduction pathways, and with an earlier onset of ventricular depolarization. PVC can manifest with a variety of symptoms and may also lead to cardiomyopathy (CMP). In our study, we aimed to investigate the relationship between sympathetic skin response (SSR) test, development of CMP and symptom severity in patients with frequent PVC. Method: We included 110 patients with frequent VES in our study. Baseline demographic characteristics, laboratory, electrocardiography and echocardiography data of the patients were recorded. ASTA scores were calculated to determine symptom severity. Data from the SSR test performed by the physical therapy and rehabilitation clinic were recorded. Results: CMP was detected in 57 (51%) of the patients included in the study. ASTA symptom scores were significantly lower in patients with CMP (9 (7.5-11) vs.