Subklinik hipotiroidizmde tiroit otoantikorpozitifliğinin subklinik ateroskleroz ileilişkisinin karotis intima media (KİMK) ve anklebrakial index (ABI) ile değerlendirilmesi
Thyroid autoantibodies in subclinic hypothyroidismpositiveness with subclinic atherosclerosisrelationship between carotis intima media (CIMC) and ankle brachial index (ABI)
  1. Tez No: 877372
  2. Yazar: PELİN YUMUŞAK
  3. Danışmanlar: DR. SELMA KARAAHMETOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Subklinik hipotiroidizm nispeten yaygın bir hastalıktır. Bu çalışmada subklinik hipotiroidi vakalarında otoantikor pozitifliğinin subklinik ateroskleroz üzerindeki etkisini biyokimyasal belirteçler, KİMK ve ABI ölçümleriyle ortaya koymak ve subklinik hipotiroidizmde tiroid otoantikor pozitifliği olan olguların değiştirilebilecek diğer risk faktörlerine erkenden müdahale edilmesi, dolayısı ile aterosklerozun uzun dönem etkilerinden bu kişileri korumaya dikkat çekmek amaçlandı. Gereç Yöntem: Mayıs 2023-Şubat 2024 tarihleri arasında T.C. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Bilkent Şehir Hastanesi iç hastalıkları polikliniğinde daha önce çeşitli nedenlerle tetkik edilen, çalışmaya gönüllü olarak katılan, 18-65 yaş aralığındaki 30 tiroid otoantikor pozitif ve 30 tiroid otoantikor negatif hasta ile aynı dışlama kriterlerini sağlayan bilinen tiroid disfonksiyonu olmayan 30 kontrol grubu hastası cinsiyet farkı bakılmaksızın dahil edildi. Bulgular: Subklinik hipotiroidi grubu ile kontrol grubunun laboratuvar verilerinin karşılaştırılmasında total kolesterol, LDL, trigliserid değerleri arasında istatiksel anlamlı farklılık mevcuttur. Subklinik hipotiroidi grubunda total kolesterol, LDL, trigliserid değerleri anlamlı olarak daha yüksektir. Subklinik hipotiroidi grubu ile kontrol grubu arasında KİMK değerleri açısından istatiksel anlamlı fark olmamakla birlikte subklinik hipotiroidi grubunda KİMK değeri ortalaması daha yüksek seyretmektedir. Antikor negatif SKH ve antikor pozitif SKH gruplarının Karotis İntima Media Kalınlıklarının karşılaştırılmasında (KİMK) antikor pozitif grubun KİMK-ortalama değerlerinin antikor negatif gruba göre anlamlı olarak yüksek olduğu bulundu(p=0,017).
Özet (Çeviri)
Aim: Subclinical hypothyroidism is a relatively common disease. This study aims to reveal the effect of thyroid antibodies positivity on subclinical atherosclerosis in subclinical hypothyroidism cases with biochemical markers and CIMT and ABI measurements, and to draw attention to the early intervention of other risk factors that can be changed in cases with thyroid autoantibody positivity in subclinical hypothyroidism, thus protecting these people from the long-term effects of atherosclerosis. Materials and Methods: Between May 2023 and February 2024, 30 thyroid antibody positive, 30 thyroid antibody negative and 30 control group patients all of whom were between the ages of 18-65, had been examined for various reasons at the internal medicine outpatient clinic of T.C. Health Sciences University Ankara Bilkent City Hospital, had participated in the study voluntarily, are included in the study regardless of gender. Results:. When comparing the laboratory data of the subclinical hypothyroidism group to the control group, there is a statistically significant difference between total cholesterol, LDL and triglyceride values. Total cholesterol, LDL and triglyceride values were significantly higher in the subclinical hypothyroidism group. Although there was no statistically significant difference in CIMT values between the subclinical hypothyroidism group and the control group, the average CIMT value was higher in the subclinical hypothyroidism group. In the comparison of the CIMT of the antibody negative SCH and antibody positive SCH groups, it was found that the CIMT-mean values of the antibody positive group were significantly higher than the antibody negative group (p = 0.017). When comparing the CIMT of the antibody negative SCH, antibody positive SCH and healthy control groups, no significant difference was detected between the groups.