Rezerpinle oluşturulan deneysel fibromiyalji modelinde kurkumin'in kognitif fonksiyonlar üzerine etkisi
In experimental fibromyalgia model created with reserpine effect of curcumin on cognitive functions
- Tez No: 877373
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLSEL OKUDAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Fibromiyalji (FM) ağrıya duyarlılığın arttığı, beraberinde yorgunluk, depresyon, kognisyon bozukluğu gibi diğer bulgularında eşlik ettiği etyolojisi tam tanımlanmamış kronik bir hastalıktır. Bu çalışmada dişi sıçanlara rezerpin verilerek oluşturulmuş deneysel fibromiyalji modelinde kurkuminin kognitif fonksiyonlar üzerine olan etkisi araştırılmıştır. Selçuk Üniversitesi Hayvan Deneyleri Yerel Etik Kurul'undan onayı alınan 40 adet dişi Wistar albino sıçan kullanılmıştır. Sıçanlar; Kontrol grubu (n=6), Taşıyıcı Kontrol grup (n=6), Rezerpin grubu (n=10), Kurkumin grubu (n=8) ve Rezerpin+Kurkumin grubu (n=10) olmak üzere rastgele 5 gruba ayrılmıştır. Kontrol grubuna çalışma süresince standart yem ve su verilerek herhangi bir uygulama yapılmamıştır. Taşıyıcı kontrol gruba 6 gün boyunca taşıyıcı mısır yağı ve glasiyel asetik asit içeren distile su cilt altına, rezerpin gruplarına 1mg/kg/gün dozunda rezerpin 3 gün cilt altına uygulanmış, kurkumin gruplarına ise 10 gün 300 mg/kg dozunda kurkumin oral olarak verilmiştir. Kognisyon araştırılması amacıyla 4, 6 ve 10. günlerde Morris su labirenti testi (MWM), mekanik allodini ve termal hiperaljezi araştırılması amacıyla 4,6 ve 10. günlerde sırasıyla von Frey ve soğuk allodini testi, depresyon ve anksiyete araştırılması amacıyla da 5, 7 ve 9. günlerde açık alan ve zorlu yüzme testi yapılmıştır. Sıçanlar morris su labirenti bitiminden 24 saat sonra eter anestezisi altında intrakardiyak kan alımı sonrası servikal dislokasyon yöntemiyle sakrifiye edilmiştir. Serumda TNF-α ve IL-1β gibi sitokin düzeylerine bakılarak, beyin ve kas dokusunda BDNF, beynin prefrontal korteksinde ise serotonin ölçülerek kognisyonla ilişkisi değerlendirilmiştir. Rezerpin MWM testinde merkezden geçiş sayıları ve toplam kat edilen mesafe yüksekti. Von Frey analizinde rezerpin grubunun değerleri Rezerpin+Kurkumin grubuna göre düşüktü. TNF-α ve BDNF değerlerinde fark yoktu. Sonuç olarak rezerpin fibromiyalji modelinde kognisyon bozulabilir ve kurkumin bu durumu iyileştirebilir
Özet (Çeviri)
Fibromyalgia (FM) is a chronic disease with an unknown etiology that increases sensitivity to pain and is accompanied by other symptoms such as fatigue, depression, and cognitive impairment. In this study, the effect of curcumin on cognitive functions was investigated in an experimental fibromyalgia model created by administering reserpine to female rats. Forty female Wistar albino rats were randomly divided into 5 groups: Controll group (n=6), Vehicle Control group (n=6),Reserpine group (n=10), Curcumin group (n=8) and Reserpine+Curcumin group (n=10). The control group was given standard feed and water throughout the study and no treatment was performed. To the carrier control group, distilled water containing carrier corn oil and glacial acetic acid was administered subcutaneously for 6 days, reserpine was applied subcutaneously to the reserpine groups at a dose of 1 mg/kg/day for 3 days. Curcumin groups were given orally at a dose of 300 mg/kg for 10 days. Morris water maze test on days 4, 6 and 10 to investigate cognition, von Frey and cold allodynia test on days 4, 6, 10, respectively, to investigate mechanical allodynia and thermal hyperalgesia. Open field and challenging swimming tests were conducted. Rats were sacrificed and its relationship with cognition was evaluated by measuring the levels of cytokines. In the reserpine MWM test, the number of passes through the center and the total distance traveled were high. In the von Frey analysis, the values of the reserpine group were lower than those of the Reserpine + Curcumin group. There was no difference in TNF-α and BDNF values. As a result, cognition may be impaired in the reserpine fibromyalgia model and curcumin may improve this condition.