İnsan amniyotik membran türevli medyumun, pankreas kanser hücreleri üzerinde anti-tümöral özelliklerinin araştırılması
Investigation of anti-tumoral properties of human amniotic membrane derived medium on pancreatic cancer cells
- Tez No: 877379
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLÜN ÇORA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amniyotik membran (AM); embriyoyu çevreleyen, içi amniyotik sıvı ile dolu ve plasentanın iç tarafında bulunan ince bir membrandır. Plasentaya esneklik katmasıyla birlikte ona bir yaşam alanı sağlar. Son yıllarda amniyotik membran yapı ve fonksiyonları, tıbbın pek çok alanında araştırma konusu haline gelmiştir. AM; anti-viral, anti-tümöral, anti-inflamatuar ve anti-bakteriyel özelliklerin yanı sıra anti-anjiyogenik ve anti-proleratif özellikler sunmaktadır ve tıpta kullanımında etik açıdan sorun teşkil etmemektedir. Umut vaat eden fizyolojik özellikleri nedeniyle AM, artık günümüzde ölüm nedenleri arasında ilk sıralarda gösterilen kanser tedavisi için de mercek altına alınmıştır. Kadın ver erkeklerde yüksek sayılarda seyreden bir kanser türü olan pankreas kanseri için de alternatif tedavi yollarına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu tez çalışması ile ölüm oranı giderek artmakta olan pankreas kanseri üzerinde amniyotik membran ile koşullandırılmış medyumun etkilerinin araştırılması hedeflenmiştir. Aynı zamanda AM kullanılarak ilk kez pankreas kanseri hücrelerine yönelik bir çalışma yapılmıştır. AM kullanılarak oluşturulan kondisyon medyumunun etkileri proliferasyon, migrasyon, invazyon, gen ekspresyonu ve protein bazında incelenmiştir. Proliferasyon için XTT analizi yapıldı ve hAM-CM ile muamele edilen PANC-1 hücrelerinin canlılığında anlamlı bir azalma olduğu görülmüştür. hAM-CM ile muamele edilen HEK-293 hücrelerinin morfolojilerinde herhangi bir değişiklik gözlenmezken, PANC-1 hücrelerinin morfolojisinde anlamlı değişiklikler gözlenmiştir. Migrasyon analizi için yara tahlili deneyi kullanıldı ve hAM-CM'nin HEK-293 hücrelerinin migrasyonuna anlamlı bir etkisi olmadığı (p˃0,05) görüldü.
Özet (Çeviri)
The amniotic membrane (AM) is a thin membrane surrounding the embryo, filled with amniotic fluid and located on the inner side of the placenta. Along with adding flexibility to the placenta, it provides it with a living space. In recent years, the structure and functions of the amniotic membrane have become the subject of research in many fields of medicine. AM offers anti-viral, anti-tumoral, anti-inflammatory and anti-bacterial properties as well as anti-angiogenic and anti-prolerative properties and does not pose ethical problems in its use in medicine. Due to its promising physiological properties, AM has also been put under the spotlight for the treatment of cancer, which is now ranked first among the causes of death today. Dec. Alternative treatment options are also needed for pancreatic cancer, a type of cancer that occurs in high numbers in women and men. This thesis study aims to investigate the effects of medium conditioned with amniotic membrane on pancreatic cancer, whose mortality rate is increasing. At the same time, a study was conducted on pancreatic cancer cells for the first time using AM. The effects of the conditioning medium created using AM have been studied on the basis of proliferation, migration, invasion, gene expression and protein. XTT analysis was performed for proliferation and it was found that there was a significant decrease in the viability of PANC-1 cells treated with hAM-CM. While no changes were observed in the morphologies of HEK-293 cells treated with hAM-CM, significant changes were observed in the morphology of PANC-1 cells. A wound assay experiment was used for migration analysis, and it was found that HAM-CM did not have a significant effect on the migration of HEK-293 cells (p0,05).