H.1257(M.1842) tarihli bayındır nüfus defterinin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi (NFS.d..2995)
Transcription and evaluation of bayindir population book datedh.1257 ( M.1842 ) (NFS.d..2995)
- Tez No: 877420
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Günümüzde İzmir'in bir ilçesi olan Bayındır Osmanlı döneminde Aydın Vilayetine bağlı İzmir Sancağının bir kazasıydı. Bayındır adının nereden geldiği Evliya Çelebi Seyahatnamelerinde;“Orhan Gazi Bayındıran kavmini burada yerleştirdiği için bu adı almıştır.”geçmektedir. Bayındır Fatih döneminde köy iken 17. Yüzyılda ise kaza olarak karşımıza çıkmakta. Çalışmam olan“Bayındır Nüfus Defterlerinin Transkripsiyonu ve Değerlendirilmesi (NFS.d..2995)”H.1257/M.1842 yıllarına ait nüfus defterine baktığımızda dönemin demografi yapısı, mesleklerini görmekteyiz. Bayındır 1842 yılı nüfus sayımında 9 mahalle ve 27 karyeden meydana gelmekteydi. Defteri incelediğimizde kazanın birçok meslek grubu ile karşılaşmaktayız. Yine Aydın Vilayet Salnamelerine baktığımızda ise Bayındır'da zeytin, pamuk, arpa ve üzüm gibi çeşitli tarım ürünleri ekilirken kazanın önemli bir ticari, zirai ürün kaynağı olduğunu görmekteyiz zira yetiştirilen bu ürünler başta zeytin yağ olmak üzere İzmir limanından ihraç edilmekteydi. Bu yüzden nüfus defterlerinin bölgenin yaşayış ve ilerleyişini görmemizde ki katkıları göz ardı edilemez. ANAHTAR KELİMELER: Bayındır, İzmir, Nüfus defterleri.
Özet (Çeviri)
Bayındır, which is a district of Izmir today, was an place of the Izmir Sanjak of Aydın Province during the Ottoman period. In Evliya Çelebi Travel Papers, where the name Bayındır comes from, it is stated that“Orhan Gazi Bayındıran took this name because he placed his people here.”While Bayındır was a village during the Fatih period, Century, it appears as an accident. When we look at the population register of H.1257/M .1842,“Transcription and Evaluation of Civil Registers for Month B (NFS.d..2995)”, which is my study, we see the demographic structure and professions of the period. Bayındır consisted of 9 neighborhoods and 27 beds in the 1842 census. When we examine the book, we encounter many occupational groups of the accident. When we look at Aydın Province Salnames, we see that while various agricultural products such as olives, cotton, barley and grapes are planted in Bayındır, the boiler is an important source of commercial and agricultural products because these products were exported from Izmir port, especially olive oil. Therefore, the contributions of the population registers in seeing the life and progress of the region cannot be ignored. KEY WORDS: Bayındır, İzmir, Population registers.