143. numaralı Ayıntâb Şer'iyye Sicili'nin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi (M.1836-1842/h.1252-1257- sayfa:96-192)
Transcription and evaluation of Ayintab Şer'iyye Registry' number 143 (M. 1836-1843/h. 1252-1257/page No: 96-192)
- Tez No: 908644
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÇELİKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 260
Özet
Şeriyye Sicilleri, Osmanlı Devleti tarihi ve araştırmaları için birinci elden kaynaklardır.Siciller Osmanlı şehirleri hakkında sosyal,siyasi, iktisadi,askeri tarihi ile ilgili önemli bilgiler verir.Siciller incelenmeden Osmanlı Devleti'nin sosyal,siyasi,iktisadi ve askeri durumu hakkında doğru bilgilereulaşmak pek mümkün değildir.Çalışmasını yaptığımız 143.nolu Ayntâb Şeriyye Sicili miladi olarak 1836-1842 yıllarını kapsamaktadır. 143.Numaralı Ayntâb Şeriyye Sicili Transkripsiyonu ve Değerlendirmesini yaptığımız tezimizde Ayıntâb şehrinin genel yapısı hakkında önemli bilgilere ulaşılmış ve toplam 183 belge incelenmiştir.İncelenen belgelerin özetleri ve değerlendirilmesi yapılmıştır.Bu belgelerin geneli vakfiye,tereke,vâsi tayini,ferman,berat,buyuruldu gibi belgelerden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Seriyye registers are first-hand sources for the history and research of the Ottoman Empire. The registers provide important information about the social,political,economic and military history of Ottoman cities. ıt is not possible to reach accurate information about the social,political,economic and military situation of the Ottoman Empire without analysing the registers.The Ayıntâb Sharia registry No.143 covers the period between 1836-1842.No.143 Ayıntâb Sharia registry transcription and evaluation ın our thesis, important information about the general structure of the city of Ayıntâb has been reached and a total of 183 documents have been analysed.Summaries and evaluations of the examined documents were made. These documents generally consist of documents such as wagfiyyah,probate,appointment of vassal,edict,berat and buyuruldu.