Arkeolojik alanda sergilenen mozaik eserlerde görülen bozulmalar: Efes Yamaç Ev 2, 2 no.lu konut birimi taban mozaikleri
The deterioration of mosaic artefacts exhibited in archaeological sites: Floor mosaics of Ephesus House 2, Building Unit no. 2
  1. Tez No: 877449
  2. Yazar: MELTEM TAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR SELÇUK ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültür Varlıklarını Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 267
Özet
Roma konut kültürünün önemli anıtlarından biri olan Yamaç Evler, Selçuk/İzmir Efes Antik Kenti içerisinde yer alır. Yapı kompleksi, 3 teras üzerinde 7 konut biriminden oluşmaktadır. Geçmişten günümüze korunarak gelen yapı, deprem yangın ve restorasyon müdahaleleri geçirerek birçok evreden geçmiştir. Yamaç Ev 2 içerisinde yer alan odalarda çoğunlukla duvar resmi, taban mozaiği, mermer plakalar bulunmaktadır. 2 no.lu konut biriminde 16 adet taban mozaiği ve 2 adet peristil alanda mermer opus sectile yer alır. Malzemenin yapısında görülen bozulmaların yanı sıra çevresel değişiklikler bozulmanın sürecini hızlandırmaktadır. Özgün malzemeyle örtüşmeyen tamamlamalar da çevre ve iklim koşullarına bağlı olarak sorunları beraberinde getirmektedir. Bu çalışmayla Efes Yamaç Ev 2, 2 no.lu konut biriminde yer alan taban mozaiklerinde bozulmaya neden olan faktörlerin tespit edilmesi sergileme koşulları, önceki dönemde yapılan müdahalelerin meydana getirdiği bozulmaların 2 no.lu konut biriminde yer alan odalar arasında kıyaslanarak elde edilen verilerin günümüz koruma ve onarım çalışmalarına göre değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bozulma faktörlerinin belirlenerek ortadan kaldırılması eserlerin ömrünü uzatacaktır.
Özet (Çeviri)
The Terrace Houses, one of the important monuments of Roman residential culture, is located in the ancient city of Ephesus in Selçuk/Izmir. The building complex consists of 7 housing units on 3 terraces. The building, which has been preserved from the past to the present, has passed through many phases through earthquake, fire and restoration interventions. The rooms in the Slope House 2 contain mostly wall paintings, floor mosaics and marble slabs. There are 16 floor mosaics and 2 marble opus sectiles in the peristyle area in the housing unit no.2. In addition to the deterioration in the structure of the material, environmental changes accelerate the deterioration process. Completions that do not overlap with the original material also bring problems due to environmental and climatic conditions. The aim of this study is to determine the factors that cause deterioration in the floor mosaics in the housing unit no.2 of Ephesus Slope House 2, the conditions of display, the deterioration caused by the interventions made in the previous period, the comparison of the deterioration caused by the interventions made in the previous period between the rooms in the housing unit no.2 and the evaluation of the data obtained according to today's conservation and repair works. Identifying and eliminating the deterioration factors will prolong the life of the artfacts.