1824–1834 tarihleri arasında Gaziantep'te sosyal, siyasi ve iktisadi yapı (142 numaralı Gaziantep Şer'iyye Sicili metin transkripsiyonu ve değerlendirmesi s.254-456)
Social, political and economic structure in Gaziantep between 1824-1834 (text number 142 Gaziantep Sharia Register text transcription and evaluation p.254-456)
- Tez No: 877450
- Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİ BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 560
Özet
Osmanlı Devleti bâkiyesine ait çok çeşitli arşiv metinleri bulunmaktadır. Önemli bir kayıt türü olarak şer'iyye sicilleri bünyesinde; sosyal, iktisadî, siyasî ve idârî konular barındırmaktadır. Bu anlamda Osmanlı Devleti için önemli bir eyâlet olan Halep Eyaleti'nin, en önemli kazâ merkezlerinden olan Ayntab'a dair, 142 numaralı şer'iyye sicili elbette oldukça kıymetlidir. Böylesi kıymetli olan 142 numaralı GŞS'nin transkripsiyonunu yaparken, belgeleri düzenli biçimde sunabilmek adına her belge için müstakil tablolar oluşturulmuş ve tablolara, hükümlere ait konular özet şeklinde yazılmıştır. Ayrıca belgenin diplomâtik özellikleri, hicrî ve miladî târihleri oluşturulan tablonun sağ üst kısmına eklenmiştir. 142 numaralı GŞS'de çalıştığımız 254-456. sayfaları arasında bulunan toplam 203 sayfada, 225 adet idâri hüküm ve 142 adet hukukî hükmün transkripti yapılıp, hem Ayntab'ın yerel târîhi hemde Osmanlı Devleti'nin mâli ve idâre tarihi açısından kıymetli bilgiler tespit edilmiş olup, hükümler konularına göre usûlünce taksîm edilip, genel hatlarıyla yorumlanmıştır. Böylece H. 1239-1249/ M. 1824-1834 yılları arasında, Ayntab'ın siyasî, sosyal ve iktisadî hayatına dair elde edilen bilgiler, araştırmacıların istifâdesine sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
There are a wide variety of archive texts belonging to the remainder of the Ottoman Empire. As an significant type of record, within the scope of sharia registers; it includes social, economic, political and administrative matters. In this sense, the Sharia registry number 142, regarding Ayntab, one of the most important district centers of the Aleppo Province, which is an important province for the Ottoman Empire, is of course very valuable. While transcribing such a valuable GŞS 142, independent tables are created for each document in order to present the documents in an orderly manner, and the subjects of the provisions are written in summary form in the tables. In addition, the diplomatic features of the document and its Hijri and Gregorian dates are written onto the upper right part of the table. On 254 to 456 pages, which we work in GŞS number 142, 203 pages in total between the pages, 225 administrative provisions and 142 legal provisions are transcribed and valuable information is determined in terms of both the local history of Ayntab and the financial and administrative data of the Ottoman Empire. The provisions are methodically divided according to their subjects, summarized and interpreted in general terms. Thus, the information is presented to the benefit of researchers.