Üniversite mezunu evli kadınların bazı değişkenlere göre evlilik doyumlarının incelenmesi
Investigation of marriage satisfaction of university graduated women according to some variables
  1. Tez No: 877448
  2. Yazar: YADİGÂR RANA SUNAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL ALPTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Aile Planlaması, Eğitim ve Öğretim, Family Planning, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Evlilik, iki kişinin duygusal bağları, uyumları ve iletişimleri üzerinde yükselen bir birlikteliktir. Evlilik doyumu ise çiftlerin ilişkilerindeki memnuniyet düzeyini yansıtarak, birlikte geçirilen zamanın kalitesini ve ilişkinin sağlamlığını gösterir. Bu araştırmanın amacı, üniversite mezunu evli kadınların evlilik doyumlarını çeşitli değişkenler açısından incelemektir. Nicel araştırma yöntemine uygun olarak tasarlanan araştırma, ilişkisel tarama modeline göre planlanmıştır. Araştırmanın örneklemi, kartopu örnekleme ve kolayda örnekleme yöntemleri kullanılarak seçilmiştir. Araştırmanın örneklemi 360 üniversite mezunu evli kadından oluşmaktadır. Katılımcılara 'Sosyo-demografik Bilgi Formu' ve 'aile', 'cinsellik' ve 'benlik“ alt boyutları olan ”Evlilik Doyumu Ölçeği" uygulanmış olup verilerin analizi SPSS İstatistik-29 programı ile yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, katılımcıların evlilik doyumu ile benlik (r=0,62) ve cinsellik alt boyutu (r=0,68) arasında pozitif yönlü, orta kuvvette ve anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Marriage is a union built upon the emotional bonds, compatibility, and communication between two individuals. Marital satisfaction reflects the level of contentment in a couple's relationship, indicating the quality of time spent together and the strength of the relationship. This study examines the marital satisfaction of married women with university degrees from various perspectives. The sample of the study was selected using snowball sampling and convenience sampling methods. The sample consisted of 360 married female university graduates. Participants were administered a 'Socio-demographic Information Form' and the 'Marital Satisfaction Scale' which includes sub-dimensions of 'family', 'sexuality', and 'self'. Data analysis was conducted using the SPSS Statistics-29 program. Participants were administered a“Socio-demographic Information Form”and the“Marital Satisfaction Scale”consisting of sub-dimensions such as 'family,' 'sexuality,' and 'income.' Data analysis was conducted using the SPSS Statistics-29 program. According to the results obtained from the research, a positive, moderate-strength, and significant relationship was found between participants' marital satisfaction and the self (r=0.62) and sexuality sub-dimensions (r=0.68).