Allerjik inflamasyonun akut ve konvalesan dönemlerinde çeşitli inflamatuvar sitokinlerin düzeylerindeki farklılıkların araştırılması
Investigation of the differences in the levels of various inflammatory cytokines during the acute and convalent periods of allergic inflammation
- Tez No: 877457
- Danışmanlar: PROF. DR. RESUL KARAKUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Göğüs Hastalıkları, Allergy and Immunology, Chest Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İmmünoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Alerjik hastalıklar, çok sık görülmeleri ve mevcut tedavilerle kimi zaman kontrol altına alınamaması nedeniyle önemli bir sağlık sorunu oluşturmaktadır. Bu durum, alerjik hastalıkların patofizyolojisinin daha derinlemesine araştırılması gerekliliğini ortaya koymaktadır. Son yıllarda, interlökin 1 (IL-1) ailesi ile ilgili dikkat çekici gelişmeler yaşanmış olup, bu ailenin alerjik hastalıklardaki yerinin araştırılması büyük önem kazanmıştır. Bu çalışmada, IL-1 ailesi ve özellikle IL-36'nın alerjik inflamasyon üzerindeki etkilerini incelemek amaçlanmıştır. Metod olarak, alerjik hastalıklara sahip 24 hasta ile 24 sağlıklı bireyden alınan kan örneklerinde, IL-1 ailesine ait çeşitli sitokin düzeyleri Enzyme-linked Immunosorbent Assay (ELISA) yöntemi ile ölçülmüştür. Bulgularımız, IL-36γ düzeylerinin alerjik hastalıklarda sağlıklı bireylere kıyasla anlamlı derecede yüksek olduğunu göstermiştir. Ayrıca, IL-36γ düzeylerinin akut fazda daha belirgin olduğu ve konvalesan fazında azaldığı gözlemlenmiştir. IL-36γ'nın alerjik inflamasyonun şiddeti ile pozitif korelasyon gösterdiği tespit edilmiştir. Sonuç olarak, IL-36γ'nın alerjik inflamasyonda önemli bir rol oynayabileceği ve bu sitokinin, alerjik hastalıkların patofizyolojisinin daha iyi anlaşılmasına katkı sağlayabileceği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Allergic diseases are a significant health problem due to their high prevalence and the occasional ineffectiveness of existing treatments. This necessitates a deeper understanding of their pathophysiology. In recent years, notable developments regarding the IL-1 family have emerged, highlighting the importance of investigating the role of this family in allergic diseases. This study aimed to examine the effects of the interleukin 1 (IL-1) family, particularly IL-36, on allergic inflammation. The method involved measuring levels of various cytokines from the IL-1 family using Enzyme-linked Immunosorbent Assay (ELISA) in blood samples taken from 24 patients with allergic diseases and 24 healthy individuals. Our findings showed that IL-36γ levels were significantly higher in patients with allergic diseases compared to healthy individuals. Additionally, IL-36γ levels were more pronounced during the acute phase and decreased during the convalescent phase. A positive correlation was found between IL-36γ levels and the severity of allergic inflammation. In conclusion, IL-36γ may play a significant role in allergic inflammation and could contribute to a better understanding of the pathophysiology of allergic diseases. These findings suggest that IL-36γ might be considered a potential biomarker and target in the diagnosis and monitoring of allergic diseases.