miRNA expression analysis in breast cancer
Meme kanserinde miRNA ekspresyon analizi
- Tez No: 877456
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ ÖZBAŞ GERÇEKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Meme kanserinde mikroRNA'ların (miRNA) rolüne dikkat çeken bu çalışma, özellikle miR-551a, miR-1238, miR-4534, ve miR-1294'ün rollerini araştırmıştır. 41 hastadan alınan 82 örnek (41 tümör ve 41 normal doku) üzerinde gerçek zamanlı PCR ile miRNA ifade seviyeleri değerlendirilmiş ve miRDB, TargetScan araçlar ile topGO ve EnrichR veritabanları kullanılarak hedef genler ve yolları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The role of microRNAs (miRNAs) in breast cancer has gained significant attention. This study explores the role of specific miRNAs (miR-551a, miR-1238, miR-4534, miR-1294) in breast cancer, evaluating their expression levels in 82 samples from 41 patients (41 tumor and 41 normal tissues) using real-time PCR and identifying their target genes and pathways through bioinformatics, using tools like miRDB and TargetScan, and databases like topGO and EnrichR.