Atlı ve yaya okçuluk yapan bireylerin merhamet düzeylerinin farklı değişkenler açısında incelenmesi
Investigation of compassion levels of individuals performing equestrian and pedestrian archery in terms of different variables
- Tez No: 877460
 - Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN TOZOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Spor, Sports
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Atatürk Üniversitesi
 - Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasının amacı, atlı ve yaya okçuluk yapan bireylerin merhamet düzeylerini incelemek ve bu iki farklı okçuluk disiplininin bireylerin merhamet anlayışları üzerindeki etkilerini karşılaştırmalı olarak değerlendirmektir. Metot:. Bu araştırma genel tarama modellerinden, ilişkisel tarama türünde bir araştırmadır.“Tarama modelleri, geçmişte var olan ya da hâlen var olan bir durumu var olduğu şekliyle betimlemeyi amaçlayan araştırma yaklaşımlarıdır.”Araştırmaya konu olan olay, birey ya da nesne, kendi koşulları içinde ve olduğu gibi tanımlanmaya çalışılır. İlişkisel tarama, iki ya da daha fazla değişken arasındaki ilişkiyi belirlemek ve neden-sonuç ile ilgili ipuçlarına ulaşmak amacıyla yapılan araştırma modelidir. Bu çalışmada, katılımcıların demografik özelliklerini belirlemek için araştırmacı tarafından oluşturulan“Kişisel Bilgi Formu”ve Pommier (2011) tarafından geliştirilen, Akdeniz ve Deniz (2016) tarafından Türkçe'ye uyarlanan 24 ifadeden oluşan“Merhamet Ölçeği”kullanılmıştır. Bulgular: Araştırma sonuçları, atlı okçuluğun, bireylerin merhamet düzeylerini artırma potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir. Bu bulgular, atlı okçuluğun sosyal ilişkileri ve empatik anlayışı güçlendirme yönünde önemli bir etkiye sahip olabileceğini düşündürmektedir Sonuç: Yaya okçulukla uğraşan bireyler de yüksek merhamet düzeylerine sahip olmakla birlikte, atlı okçulukla uğraşanların deneyimlerinin, merhamet üzerinde daha derin bir etki yarattığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this thesis is to examine the levels of compassion among individuals practicing mounted and foot archery, and to comparatively evaluate the effects of these two different archery disciplines on individuals' understanding of compassion. Method: This research adopts a relational survey model, a type of general survey model.“Survey models are research approaches that aim to describe a current or ongoing situation as it exists.”The event under study, whether individual or object, is defined within its own conditions and tried to be defined as it is. Relational survey is a research model conducted to determine the relationship between two or more variables and to find clues about cause and effect. In this study, the researcher used a“Personal Information Form”created to determine the demographic characteristics of the participants and a“Compassion Scale”consisting of 24 statements developed by Pommier (2011) and adapted into Turkish by Akdeniz and Deniz (2016) to measure compassion. Findings: The research results indicate that mounted archery has the potential to increase individuals' levels of compassion. These findings suggest that mounted archery may have a significant impact on strengthening social relationships and enhancing empathetic understanding. Conclusion: While individuals engaged in foot archery also exhibit high levels of compassion, it has been concluded that the experiences of those engaged in mounted archery have a deeper impact on compassion.