Üniversite öğrencilerinde spora katılım ve zekâ
Sports participation and intelligence in university students
  1. Tez No: 877459
  2. Yazar: ERDEM BAYNAZOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Sporun birçok alanda insanoğluna faydası bulunmaktadır. Günümüzde günden güne hareketsiz ve içine kapanık asosyal bir toplumun artığı gözlenmektedir ve bu olumsuzlukların akademik başarı, sosyal zekâ ve duygusal zekâ gibi kavramlar üzerinden bireylere olumsuz olarak yansıyacağı düşünülmektedir. Özellikle üniversite yılları öğrenciler üzerinde baskının arttığı ve bazı sıkıntıların yoğun olarak yaşandığı bir dönem olarak bilinmektedir. Spora katılım sağlayan bireylerde bu olumsuzlukların daha düşük düzeylerde yaşanması muhtemeldir. Aynı zamanda bireylerin farklı zeka türlerinin yüksek düzeylerde olması yine üniversite öğrencilerinin bazı olumsuzluklardan etkilenme düzeyini azaltabilir. Bu noktada spor ile zeka türleri ilişkisinden bahsetmek mümkündür. Bu tez çalışmasının temeli, spor yapan üniversite öğrencilerinin spor yapmayan üniversite öğrencilerine oranla ne düzeyde akademik başarı, sosyal zekâ ve duygusal zekâ seviyelerine sahip oldukları; spora katılımın zekânın farklı boyutları üzerinde farklılık yaratıp yaratmadığı sorunsalı üzerinedir. Dolayısı ile bu tez çalışması spor yapan bireylerin akademik başarı düzeylerinin, sosyal zekâ ve duygusal zekâ seviyelerinin daha yüksek olması iddiası üzerinde şekillenmiştir. Bu çalışmanın amacı, üniversite öğrencileri örnekleminde spora katılımın akademik başarı, sosyal zekâ ve duygusal zekâ üzerindeki rolünü tespit etmektir. Araştırmanın evrenini, eğitim-öğretim dönemi içerisinde (2023-2024 yılı bahar dönemine kayıtlı) RTEÜ üniversite öğrencileri oluşturacaktır. Örneklemini ise kolayda örnekleme yöntemi kapsamında en az 384 öğrenci oluşturacaktır. Veri toplama araçları olarak araştırmacılar tarafından geliştirilen kişisel bilgi formu, Duygusal Zeka Özellikleri Ölçeği, Tromsö Sosyal Zeka Ölçeği kullanılacaktır. Veri toplama yöntemi olarak yüzyüze ve online ortamda verilerin toplanması planlanmaktadır. Elde edilecek verilere öncelikli olarak normallik testi uygulanacaktır. Verilerin normalliği göz önünde bulunarak ikili karşılaştırmalar için T-Testi/Mann Whitney-U, üç ve üzeri grup karşılaştırmalar için One Way ANOVA/Kruskal Wallis-H testi ve MANOVA uygulanacaktır. Yapılacak analizlerde α=0.05 anlamlılık düzeyi esas alınacaktır.
Özet (Çeviri)
Sports benefits humanity in many areas. Nowadays, an inactive and introverted asocial society is increasingly observed day by day, and it is thought that these negativities will negatively reflect on individuals through concepts such as academic success, social intelligence and emotional intelligence. Especially the university years are known as a period when the pressure on students increases and some difficulties are experienced intensely. It is likely that these negativities will be experienced at lower levels in individuals who participate in sports. At the same time, individuals' high levels of different types of intelligence may reduce the level of university students being affected by some negativities. At this point, it is possible to talk about the relationship between sports and intelligence types. The basis of this thesis study is to determine the academic success, social intelligence and emotional intelligence levels of university students who do sports compared to university students who do not do sports; It is about the question of whether participation in sports makes a difference on different dimensions of intelligence. Therefore, this thesis study is based on the claim that individuals who do sports have higher academic success levels, social intelligence and emotional intelligence levels. The aim of this study is to determine the role of sports participation on academic success, social intelligence and emotional intelligence in a sample of university students. The population of the research will consist of RTEU university students during the academic year (registered in the spring semester of 2023-2024). The sample will consist of at least 384 students within the scope of convenience sampling method. Personal information form developed by the researchers, Emotional Intelligence Characteristics Scale, and Tromsö Social Intelligence Scale will be used as data collection tools. It is planned to collect data face to face and online as a data collection method. Normality test will be applied primarily to the data to be obtained. Considering the normality of the data, T-Test/Mann Whitney-U will be applied for pairwise comparisons, and One Way ANOVA/Kruskal Wallis-H test and MANOVA will be applied for comparisons of three or more groups. In the analyzes to be carried out, the significance level of α = 0.05 will be taken as basis. ​ The purpose of this project is to examine the role of university-level sports in academic achievement, social intelligence, and emotional intelligence. The population of the research will be RTEU university programs during the academic year (2023-2024 spring semester is registered). The sample will consist of at least 384 students within the scope of the easy walking method. Personal information formula, Emotional Intelligence Characteristics Scale, Tromsö Social Intelligence Scale will be used by the researchers as data collection tools. It is planned to store face-to-face and online data collection methods. The parts to be obtained will be tested for normality regularly. Considering the normality of the data, T-Test/Mann Whitney-U will be applied for pairwise comparisons, and One Way ANOVA/Kruskal Wallis-H test and MANOVA will be applied for comparisons of three or more groups. In analyses, the significance level of α=0.05 can be taken as basis.