Perlit ile üretilmiş betonun yüksek sıcaklıklarda basınç ve eğilme dayanımlarının incelenmesi
Investigation of compressive and flexural strengths of concrete produced with perlite at high temperatures
  1. Tez No: 877476
  2. Yazar: AKİF BERKE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLA KUMBASAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Çalışmanın amacı geleneksel beton yapımında kullanılan taş agregası yerine perlit agregası kullanılarak oluşturulan ve yangın deneylerine maruz bırakılan numunelerin fiziksel ve mekanik özelliklerinin incelenmesidir. Bu kapsamda 10×10×40 cm boyutlarında toplamda 48 adet dikdörtgen prizma numunesi ve 15×15×15 cm boyutlarında 48 adet kübik numune toplamda 96 adet beton numune üretilmiştir. Beton numuneler 25 ve 40 MPa olmak üzere iki farklı sınıfta üretilmiş olup, 200ºC, 400ºC ve 600ºC sıcaklık değerlerine maruz bırakılmıştır. Yanma dayanımlarının araştırılması için belirtilen sıcaklıklara maruz bırakılan numuneler üzerinde kütle kaybı, ultra ses geçiş hızı, basınç dayanımı, elastisite modülü ve basit eğilme deneyi gibi tahribatlı ve tahribatsız yöntemlerce incelenerek mekanik ve fiziksel özellikleri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
When the existing literature is examined, it can be seen that many studies have been carried out to improve the mechanical properties of concrete by using waste or additive materials with different mechanical and physical properties in various proportions instead of the conventional aggregate used in concrete production. The aim of the study is to investigate the physical and mechanical properties of the specimens formed by using perlite aggregate instead of stone aggregate used in traditional concrete construction and exposed to fire tests. In this context, a total of 48 rectangular prism specimens with dimensions of 10×10×40 cm and 48 cubic specimens with dimensions of 15×15×15 cm, totaling 96 concrete specimens were produced. Concrete specimens were produced in two different grades of 25 and 40 MPa and exposed to 200ºC, 400ºC and 600ºC temperature values. In order to investigate the combustion resistance of the specimens exposed to the specified temperatures, their mechanical and physical properties were compared by destructive and non-destructive methods such as mass loss, ultrasound transmission rate, compressive strength, modulus of elasticity and simple bending test.