Havaalanı pistlerinde yabancı maddelerin konum tespiti
Detection of foreign objects on airport runways
- Tez No: 877486
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN DEMİRTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma, havaalanlarında meydana gelebilecek kazaları önlemek amacıyla yabancı maddelerin tespiti ve konumlarının belirlenmesine odaklanmaktadır. Günümüzde havaalanı operasyonlarının güvenliği ve verimliliği, pistlerdeki yabancı nesnelerin tespiti ve önlenmesi üzerinde yoğunlaşmaktadır. Havaalanlarının yapısal bileşenleri incelenerek, özellikle pistlerdeki riskler ve olası tehlikeler ele alınmıştır. Literatür taraması sonucunda, yabancı madde hasarı ve tespiti konularında kullanılan çeşitli teknolojiler detaylı bir şekilde incelenmiştir. Bu teknolojiler arasında sabit radarlar, elektro-optik algılama sistemleri, hibrit algılama sistemleri ve mobil radarlar bulunmaktadır. Ancak, mevcut sistemlerin bazı sınırlamaları bulunmakta ve daha etkili çözümlere ihtiyaç duyulmaktadır. Arduino Mega ve diğer bileşenlerin kullanımıyla prototip bir araç tasarlanmış ve deneysel çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Arduino Mega, step motorlar, mesafe sensörleri ve Bluetooth modülleri gibi bileşenlerin entegrasyonuyla oluşturulan bu sistem, hızlı ve hassas bir şekilde yabancı nesnelerin tespitini ve konumlarının belirlenmesini sağlamaktadır. Deneysel çalışmaların sonuçları, tasarlanan sistemin etkinliğini ve kullanılabilirliğini doğrulamıştır. Bu çalışmanın amacı, havaalanı pistlerindeki güvenlik protokollerine teknolojik bir katkı sağlamak ve havacılık endüstrisindeki güvenlik standartlarını artırmaktır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on detecting foreign objects and determining their locations to prevent accidents that may occur at airports. Presently, the safety and efficiency of airport operations are heavily reliant on the detection and prevention of foreign objects on runways. The structural components of airports were examined, with particular attention to the risks and potential hazards on runways. A detailed review of various technologies used for foreign object damage and detection was conducted through a literature survey. These technologies include fixed radars, electro-optical detection systems, hybrid detection systems, and mobile radars. However, existing systems have some limitations, necessitating the need for more effective solutions. A prototype embedded system was designed and experimental studies were conducted using Arduino Mega and other components. This system, created through the integration of Arduino Mega, step motors, distance sensors, and Bluetooth modules, enables the rapid and precise detection and determination of the locations of foreign objects. The results of experimental studies confirmed the effectiveness and usability of the designed system.