Uçak yakıt depolarında mikrobiyolojik korozyondan sorumlu bakteri türlerinin ve korozif etkilerinin araştırılması
Investigation of bacterial species responsible from microbiological corrosion in aircraft fuel tanks and their corrosive effects
  1. Tez No: 877517
  2. Yazar: SİMGE ARKAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA SUNGUR, PROF. DR. NURHAN CANSEVER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Biotechnology, Microbiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel ve Endüstriyel Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu tez çalışması kapsamında esas olarak, yolcu uçağından alınan jet A-1 tip yakıt örneğinden aktif olarak Mn okside eden bir bakterinin izole edilmesi ve bu bakterinin uçak yakıt tanklarında sıklıkla kullanılan 7175-T7351 alüminyum alaşımı üzerine mikrobiyolojik korozyon davranışının araştırılması hedeflenmiştir. Tez çalışması kapsamında, 0.5 g/l final Mn konsantrasyonu ile JETA1-E2 suşu ve 7175-T7351 alüminyum alaşımlı kuponlar varlığında kurulan deney düzeneği 80 gün süresince işletilmiş ve belirli günlerde (6, 13, 25, 40, 60, 75 ve 80. gün) düzenekten çıkarılan kuponlardan bakteriyolojik ve gravimetrik analizler ile MnOx ve Mn+2 tespiti ve kültürden ise bakteriyolojik analiz ve bazı (MnOx, Mn+2, Cl- ve pH) fizikokimyasal parametrelerin tespiti gerçekleştirilmiştir. Son örnekleme gününde sistemden çıkarılan kupondan, biyofilm ve korozyon ürünlerinin tespiti için görüntüleme (taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve enerji dağılım spektroskopisi (EDS)) ve karakterizasyon (X-ışını fotoelektron spektroskopisi (XPS)) analizleri yapılmıştır. Sonuç olarak, bu tez çalışması ile ilk kez, mangan okside eden bir bakterinin uçak yakıt tank malzemesi olan 7175-T7351 alüminyum alaşımını mikrobiyolojik olarak korozyona uğrattığı rapor edilmiştir. Dahası, mangan okside etme yeteneği tespit edilen bu izolatın Sphingomonadaceae ailesi içinde yeni bir cins olduğu polifazik taksonomik yaklaşımla ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Within the context of the thesis, it was aimed to investigate the microbiological corrosion behaviour of a bacterial isolate, isolated from a jet A-1 type fuel sample taken from a passenger aircraft and capable of actively oxidising Mn, on 7175-T7351 aluminium alloy, which is frequently used in aircraft fuel tanks. Lab-scale test system with a final Mn concentration of 0.5 g/l was set up in the presence of JETA1-E2 strain and 7175-T7351 aluminium alloy coupons, and was operated for 80 days. Bacteriological and gravimetric analyses as well as determination of MnOx and Mn+2 were performed from the coupons removed from the test system on certain sampling days (6, 13, 25, 25, 40, 60, 75 and 80 days) and bacteriological analysis and determination of some physicochemical parameters (MnOx, Mn+2, Cl- and pH) were performed from the culture. Last sampling day, the coupon removed from test system for detection of biofilm and corrosion products by imaging (scanning electron microscopy (SEM) and energy dispersive spectroscopy (EDS)) and characterization (X-ray photoelectron spectroscopy (XPS)) analyses. As a result, with the thesis, it has been reported for the first time that a manganese oxidizing bacterium microbiologically corrodes aluminum alloy 7175-T7351, which is an aircraft fuel tank material. Moreover, the polyphasic taxonomic approach revealed that the manganese oxidizing isolate is a new genus within the Sphingomonadaceae family.