Design and simulation of a dual-input hybrid converter for energy harvesting applications
Enerji hasadı uygulamaları için çift girişli hibrit konvertör tasarımı ve simülasyonu
- Tez No: 877516
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR ÇİNİ, DR. AMİNU YUSUF
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma, hem AC kaynaklarından hem de DC kaynaklarından girdi alabilen çift girişli bir hibrit dönüştürücü önerdi. Bu tip dönüştürücü, insan vücudunun faaliyetleriyle ilişkili birden fazla yenilenebilir enerji kaynağını toplamak için kullanılabilir. İnsan hareketi, bir Piezoelektrik Jeneratör (PEG) kullanılarak toplanabilen mekanik enerji üretir. Dahası, vücut cilt tarafından yayılan termal enerji üretir. Bu termal enerji, bir Termoelektrik Jeneratör (TEG) kullanılarak hasat edilebilir. Bu çalışma, bu iki kaynaktan gelen enerjileri, küçük biyoelektronik sensörlere güç sağlamak için kullanılabilecek yaklaşık 4.4V'a toplamayı amaçlamaktadır. Bu tezde, PEG tarafından hasat edilen düşük AC voltajını yükseltmek ve düzeltmek için birleştirilmiş bir indüktör ve bir voltaj katlayıcı doğrultucu kullanılmıştır. TEG tarafından hasat edilen (20mV ila 100mV) arasındaki düşük DC voltajından yüksek genlikli salınımlar üretmek için modifiye edilmiş bir Royer osilatörü kullanıldı. Royer osilatörü, voltaj katlayıcı doğrultucu devresine eklenen 100mV ile 1.2V arasında Alternatif Akım (AC) benzeri salınımlar üretir. Bir Voltaj katlayıcı doğrultucu, yaklaşık yüzde 10'luk bir çıkış voltajı dalgalanması ile 4.4V ve 193.6mW'lık bir DC voltajı çıkışında olduğu gibi hem birleştirilmiş indüktörün hem de Royer osilatörünün çıkışını alır.
Özet (Çeviri)
This work proposed a dual input hybrid converter, able to receive inputs from both AC sources and DC sources. This type of converter can be used to harvest multiple sources of renewable energies associated with activities of the human body. The human motion produces mechanical energy which can be harvested using a Piezoelectric Generator (PEG). More so, the body produces thermal energy which is emitted by the skin. This thermal energy can be harvested using a Thermoelectric Generator (TEG). This work aims to add up the energies from these two sources to about 4.4V which can be used to power small bioelectronic sensors. In this Thesis, a coupled inductor and a voltage doubler rectifier was used to amplify and rectify the low AC voltage harvested by the PEG. A modified Royer oscillator was used to produce high amplitude oscillations from a low DC voltage between (20mV to 100mV) harvested by the TEG. The Royer oscillator produces an Alternating Current (AC) like oscillations between 100mV to 1.2V which are added up to the voltage doubler rectifier circuit. A Voltage-doubler rectifier receives both the output of the coupled inductor and that of the Royer oscillator as in to output a DC voltage of 4.4V and 193.6mW with an output voltage ripple of about 10 percent.