Joint price and quantity optimization in multi-retailer and multi-period systems
Çoklu dönem ve perakendeci sistemlerinde birleşik fiyat ve miktar eniyilemesi
- Tez No: 877527
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET REFİK GÜLLÜ, PROF. DR. MUSTAFA NECATİ ARAS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Fiyata bağlı talepleri karşılayan coğrafi olarak dağılmış perakendecilere sahip firmalar için ikmal yapılamayan mevcut envanterleri dinamik fiyatlandırma ve envanter tahsis kararlarıyla etkili şekilde yönetmek, kârlarını eniyilemek için kritik bir öneme sahiptir. Bu tezde, bir depo ve çok perakendeci ortamında birleşik fiyatlandırma ve envanter kararları ele alındı. Tek ürünlü durumun kesin çözümünü verimli bir şekilde elde edebilmek için eniyi çözümün yapısal özellikleri türetildi ve karma tamsayılı kuadratik kısıtlı programlama modeli verildi. Ayrıca, depodaki başlangıç envanteri yeterince büyük olduğunda, eniyi çözümün polinom zamanda elde edilebileceği kanıtlandı. Ek olarak, fiyatlandırma ve tahsis kararlarına göre tam modelin ayrıştırıldığı iki sezgisel yöntem önerildi. Ardından önceki problem, talebin çapraz fiyat esnekliğinin dikkate alındığı çoklu ürün durumuna genişletildi. Toplam kârı enbüyüklemek için sunulan karma tamsayılı doğrusal programlama modelinde talebin çapraz fiyat esnekliğini de dikkate alan genel talep fonksiyonlarında ayrık fiyat seviyeleri girdi olarak kullanıldı. Problemin kombinatoryal yapısı göz önüne alınarak, yüksek kaliteli çözümleri etkili bir şekilde elde etmek için yinelemeli değişken sabitleme ve eniyileme yaklaşımına dayalı bir matsezgisel yöntem geliştirildi. Ayrıca, ikame ürünler için eniyi karar ağacı tabanlı talep tahminleme modeli önerildi. Öğrenme için karma tamsayılı kuadratik program ve bir başlangıç çözümü elde etmek için CART tabanlı bir yaklaşım geliştirildi. İkame ürünlerin benzer talep yapısına sahip olduğu varsayımı altında, önerilen model yüksek yorumlanabilirliğe sahip olup aynı zamanda talebin çapraz fiyat esnekliğini de dikkate almaktadır. Rastgele oluşturulmuş örnekler üzerinde gerçekleştirilen bilgisayısal çalışmada, geliştirilen yaklaşımların etkinliği gösterildi ve yönetimsel içgörüler sunuldu.
Özet (Çeviri)
For firms with geographically dispersed retailers facing price-dependent demand, effectively managing initial non-replenishable inventories by dynamically adjusting pricing and allocating to the retailers is crucial in optimizing their profits. In this thesis, joint pricing and inventory decisions within a one warehouse and multi-retailer setting are considered. For the single product case, structural properties of the optimal solution are derived and a mixed-integer quadratically constrained programming model is introduced to efficiently obtain the global optimal solution. Furthermore, it is proven that when the initial inventory at the warehouse is sufficiently large, it is possible to solve the problem optimally in polynomial time. Additionally, two heuristic methods are proposed by decomposing the exact model with respect to the pricing and allocation decisions. Then, the latter problem is extended to a multi-product setting accounting for the cross elasticity of demand effects. To maximize the total profit, a mixed-integer linear programming model is presented, incorporating sets of discrete permissible prices and general demand functions that capture the cross elasticity of demand. Given the combinatorial nature of the problem, a matheuristic based on an iterative fix-and-optimize approach is devised to efficiently obtain high-quality solutions. Additionally, an optimal decision tree-based demand forecasting model is proposed for substitute products. For learning, a mixed-integer quadratic programming model along with a CART-based approach for obtaining a starting solution is developed. Under the assumption that substitutes exhibit similar demand characteristics, the proposed model features high interpretability but also accounts for the cross elasticity of demand. In the computational study carried out using randomly generated instances, the effectiveness of the developed approaches is shown, and several managerial insights are presented.