Enflasyondan arındırma yöntemleri ve işletmlerde maliyet bedeli artırımı uygulaması (Baktat Gıda Sanayi ve Dış Ticaret A. Ş.'de bir uygulama)
Methods of avoiding inflation and the application og increasing cost prices in enterpries (an application in Baktat Food Industry and Foreign Trade Joint Stock Company)
- Tez No: 124645
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİH ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ OZU ENFLASYONDAN ARINDIRMA YÖNTEMLERİ VE İŞLETMELERDE MALİYET BEDELİ ARTIRIMI UYGULAMASI (BAKTAT GIDA SANAYİ VE DIŞ TİCARET A.Ş.'DE BİR UYGULAMA) Hülya GENÇER işletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ekim 2003 Danışman: Prof.Dr.Melih ERDOĞAN Enflasyon, fiyatlar genel düzeyinde izlenen sürekli ve önemli artışlardır. Enflasyonun işletmeler üzerinde; maliyetlerin yükselmesi, satış fiyatlarının artması, satış miktarının azalması, açık finansman yapılması, yüksek faizli kredi kullanımı, yanlış fıyatlama kararlan alınması gibi kısa dönemli etkilerinin yanısıra; bilançoların anlamım yitirmesi ve gerçeği yansıtmaması, enflasyon vergisi alınması, yatırım kararlarının yanlış alınması, sermaye yapısının bozulması, verimliliğin düşmesi, üretim miktarının azalması gibi uzun dönemli etkileri vardır. İşletmelerin, enflasyonun bu olumsuz etkilerinden korunması için bazı yöntemler geliştirilmiştir. Bunlar; enflasyon muhasebesi ve enflasyonun Türkiye'deki işletmelerin fınansal tabloları üzerindeki olumsuz etkilerini gidermeye yönelik vergi yasalarında yer alan düzenlemelerdir. Enflasyondan arındırma yöntemleri ve Maliyet Bedeli Artınım yöntemini ele alan bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır; Birinci bölümde enflasyon ve işletmelerin enflasyonun olumsuz etkilerinden korunma yöntemleri ile Türkiye'deki işletmelerin enflasyondan korunma yöntemlerini kullanmaları üzerine yapılmış iki araştırmanın sonuçlan ele alınmıştır. İkinci bölümde vergi yasalarımızda işletmelerin fınansal tabloları üzerinde enflasyonun olumsuz etkilerini gidermeye yönelik yer alan düzenlemelerden bahsedilmiştir. Bu düzenlemeler; yeniden değerleme, hızlandırılmış amortisman, maddi duran varlık yenileme fonu, son giren ilk çıkar stok değerleme metodu, yatırım indiriminde endeksleme, menkul sermaye iratlarında indirim oranı uygulaması, diğer kazanç ve iratlarda indirim oranı uygulaması, zirai kazancın tespitinde maliyet bedeli artırımı, araştırma-geliştirmeHI harcamalarında vergi ertelemesi, gayrimenkul ve iştirak satışlarından doğan kârın sermayeye ilavesinde vergi istisnası, alacak ve borç senetlerinde reeskont uygulaması, finansman fonu, iştirak ve gayrimenkul satışı ve üretim ve turizm tesisleri ve bu tesislere ilişkin gayrimenkullerin ayni sermaye olarak konulmasında» doğan kazanç istisnası ve maliyet bedeli artırımıdır. Üçüncü bölümde enflasyonist ortamda bir yöntem olarak“Maliyet Bedeli Artırımı”incelenmiştir: Maliyet bedeli artırırrıının tanımı ve amaçlan, maliyet bedeli hakkındaki yasal düzenlemeler, maliyet bedeli artırımına konu olan iktisadi kıymetler, maliyet bedeli artırımı uygulamasından yararlanma şartlan ve özellik arz eden durumlar, artınlmış maliyet bedelinin hesaplanışı, maliyet artış fonunun tespiti ve muhasebe kayıtlan, maliyet artışlan fonunun durumu, maliyet artış fonu-yenileme fonu ve değer artış fonu karşılaştırması, genel kabul görmüş muhasebe ilkeleri açısından maliyet bedeli artırımı uygulaması incelenmiştir. Dördüncü bölümde Baktat Gıda San. ve Dış TicA.Ş.'nde maliyet bedeli artırımının uygulanış şekli incelenmiştir. Maliyet bedeli artınını uygulaması yapılması ve yapılmaması durumlan karşılaştınlarak maliyet bedeli artınını uygulaması yapılmasının avantaj lan üzerinde durulmuştur. Yapılan çalışma sonuçlan değerlendirilerek çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT METHODS OF AVOIDING INFLATION AND THE APPLICATION OF INCREASING COST PRICES IN ENTERPRIES (AN APPLICATION IN BAKTAT FOOD INDUSTRY AND FOREIGN TRADE JOINT STOCK COMPANY) Hülya GENÇER Department of Administration The Social Sciences Institution of Anatolian University, October 2003 Advisor : Prof.Dr. Melih ERDO?AN Inflation is a kind of continuous and important increase which is considered on the level of prices. The enterprises are affected in short terms by the inflation. These effects can be the increase on costs and selling prices, the decrease on the quantity of sales, the barely done financing, the utilization of credits having high interests, and wrong estimates of the fixed prices.In addition to these short term effects, there are some long term effects of inflation. These could be the meaningless and unrealistic balance sheets, inflation taxes, insufficient decisions on investments, break downs on the structure of capital, the decrease in efficiency and quantity produced. To prevent enterprises from being negatively affected by the inflation, some methods have been developed. These developments are the regulations in the tax laws which have been prepared so as to remove the negative effects of inflation accountancy and inflation on the financial tables of enterprises of Turkey. This study, which examines the methods of avoiding inflation and increasing the cost prices, consists of four parts: In the first part, a brief explanation of inflation, the remedies to be taken into account in order to avoid the negative effects of inflation on enterprises will be held. Furthermore, the results of two investigations conducted by the enterprises to protect themselves from inflation. The second section of this study will mention about the arrangements existing in our tax laws dealing with the precautions for ceasing the negative effects of inflation on the financial tables of the enterprises. Reevaluation, accelerated amortization, possessment renewing fund, the stock appreciation method which depends on the principle“The last input must be the first output”, indexing in the discount of investment, the discount applications in the incomes of movable capitals and in the other profits and incomes, saving the cost prices in thedetermination of agricultural profit, postponing the taxes of the research-development expenses, the exceptions of the taxes for the addition of the profit coming from the immovable participation sales to the capital, rediscounting in the credit and debt promissory notes, financing fund, the sales of immovables and participations and the establishments of production and tourism, and the exceptional earnings gained from utilization of in kind capital which is related to the immovables of these establishments and enhancement of the cost price are the regulations of the tax laws to be adjusted in order to avoid the negative effects of inflation. In the third section, as a method in an inflation environment, the enhancement of“Cost Prices”has been examined. The definition and purposes of the enhancement of the cost prices, the legitimate regulations about the cost price, the economical values related to the increase of cost price, the conditions concerning the applications of the increase of cost price and special conditions, the estimation of the enhancement of the cost price, the determination of the fund of cost augmentation and accountancy records, the condition of the fund of the cost augmentations, the comparison of cost augmentation fund-renewing fund and price augmentation fund, the application of cost price increase from the generally accepted accountancy principles point of view have been investigated in this part. In the fourth part, the application scheme of the cost price augmentation in Baktat Food Industry and Foreign Trade Joint Stock Company is studied. The results of applying or not applying the cost price augmentation have been compared and the advantages of its application have been emphesized. This study has been completed assessing the results.