Rarest precipitation events in Turkiye willsee the greatest relative increase inmagnitude under future climate change
Gelecek iklim değişikliği altındaTürkiye'deki nadir yağış olaylarınınbüyüklüğünün göreceli değişimi
- Tez No: 877539
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET LEVENT KURNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hesaplamalı Bilimler ve Mühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Küresel iklim değişikliğine bağlı olarak yağış rejimlerinde değişiklikler meydana gelmekte ve bu değişiklikler aşırı yağış olaylarında artış ve yağışların azalması sonucu kuraklık¸seklinde gerçekleşebilmektedir. Bu çalışma Türkiye'nin en nadir yağış olaylarının ve gelecekteki iklim değişikliği senaryoları altında beklenen değişikliklerinin kritik bir incelemesini gerçekleştiriyor. Bölgesel İklim Modeli (RegCM 4.3.5) kullanılarak ve RCP 4.5 ve RCP 8.5 senaryolarına odaklanarak, 2026 - 2050, 2051 - 2075 ve 2076 - 2100 dönemleri için Türkiye'deki yağışlar, CMIP5 altında MPI-ESM-MR senaryo tahminlerine dayanarak değerlendiriliyor, bu tahminler bölgeye özel olarak uyarlanmıştır. Log-normal, GEV ve Gumbel gibi çesitli dağılımlar kullanılarak yapılan değerlendirmede, özellikle 2026-2050 RCP8.5 senaryosu için log-normal dağılım en doğru sonuçları vermiştir. RCP4.5 senaryosu altında, Akdeniz bölgesinin 100 yıllık dönüş sürelerine sahip aşırı yağış olaylarında önemli bir artış beklenirken, Orta Anadolu'nun azalma yaşaması beklenmektedir. RCP8.5 senaryosu altında, yüzyıl boyunca Akdeniz ve Ege bölgelerinde aşırı yağış olaylarının önemli ölçüde yoğunlaşması öngörülmektedir. Bu bulgular, özellikle en çok etkilenen Akdeniz ve Ege bölgelerinde su yönetimi, sel savunması ve sürdürülebilir kentsel planlama alanlarında bölgeye özgü uyum stratejilerinin acil gerekliliğini vurgulamaktadır. Bu araştırma, sadece gelecekteki politika ve araştırmalar için önemli içgörüler sunmakla kalmayıp, değişen iklim örüntülerine karşı proaktif önlemlerin gerekliliğini de vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Changes in precipitation regimes occur due to global climate change, and these changes may occur in the form of increases in extreme precipitation events and drought as a result of decreased precipitation. This study undertakes a critical examination of T¨urkiye's rarest precipitation events and their anticipated changes under future climate change scenarios, employing the Regional Climate Model (RegCM4.3.5) and focusing on RCP 4.5 and RCP 8.5 scenarios. It evaluates precipitation in T¨urkiye for return periods of 1, 10, 100, 1000, and 10000 years during the periods 2026-2050, 2051-2075, and 2076-2100, based on MPI-ESM-MR scenario predictions under CMIP5, tailored for the region. Employing a range of distributions, including log-normal, GEV, and Gumbel, the log-normal distribution was found most accurate, particularly for the 2026-2050 RCP8.5 scenario. Under the RCP4.5 scenario, the Mediterranean region is expected to see a significant increase in extreme precipitation events with 100-year return periods, while Central Anatolia may experience a decrease. Under the RCP8.5 scenario, a substantial intensification of extreme precipitation events is projected for the Mediterranean and Aegean regions throughout the century. These findings highlight the urgent need for region-specific adaptation strategies in water management, flood defense, and sustainable urban planning, especially in the most affected Mediterranean and Aegean regions. This research not only offers important insights for future policy and research but also emphasizes the need for proactive measures in response to evolving climate patterns.