Otomotiv sanayisinde kullanılan Al-Si alaşımlarında döküm kalitesinin korozyon özelliklerine etkisi
The effect of casting quality on corrosion properties of Al-Si alloys used in automotive industry
  1. Tez No: 877550
  2. Yazar: EDA ERGÜN SONGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLVEN MUTLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Alüminyum döküm alaşımlarının kullanımı, esas olarak düşük yoğunlukları, iyi dökülebilirlikleri, yüksek özgül dayanımları ve korozyona karşı dayanımları nedeniyle son yıllarda artmaktadır. Bununla birlikte, döküm özelliklerini iyileştirmek ve mümkün olan en düşük kusur içeriğine sahip parçalar elde etmek için, dökümhanelerin daha yüksek bir alaşım elementi içeriğine ihtiyacı vardır; böylece alüminyum dökümlerin korozyon direncinin daha da iyi hale getirilmesi hedeflenmektedir. Sonuç olarak, bu iyileştirmelerin başarılı şekilde ortaya konması için alüminyum dökümlerin korozyon direncinin ve korunmasının daha iyi anlaşılması gerekmektedir. Daha hafif, azaltılmış kalınlık ve daha yüksek mukavemet talebi, otomotiv endüstrisinde odak noktası haline gelmiştir. Bu gereksinimleri karşılamak için çözelti güçlendirmenin etkisinden yararlanarak alaşım elementlerinin eklenmesi araştırılmaya başlanmıştır. Bu çalışmada otomotiv sanayisinde yaygın kullanım alanına sahip olan A360 alaşımının mekanik ve korozyon özellikleri üzerine stronsiyum, bor ve vanadyum ilavelerinin etkileri incelenmiştir. A360 döküm alaşımlarının mekanik özellikleri ve korozyon direnci ile ilişkisi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The use of aluminium casting alloys has been increasing in recent years mainly due to their low density, good castability, high specific strength and corrosion resistance. However, to improve casting properties and obtain parts with the lowest possible defect content, foundries need a higher alloying element content, thus further improving the corrosion resistance of aluminium castings. Consequently, a better understanding of the corrosion resistance and protection of aluminium castings is required for these improvements to be successfully demonstrated. The demand for lighter weight reduced thickness and higher strength has become a focus in the automotive industry. In order to meet these requirements, the addition of alloying elements has begun to be investigated by taking advantage of the effect of solution strengthening. In this study, the effects of strontium, boron and vanadium additions on the mechanical and corrosion properties of A360 alloy, which is widely used in the automotive industry, were investigated. The mechanical properties and corrosion resistance of A360 casting alloys are emphasized.