Boya duyarlı güneş pillerinde sıvı kristal katkılı elektrolitlerin incelenmesi
Investigation of liquid crystal doped electrolytes in dye sensitized solar cells
- Tez No: 877549
- Danışmanlar: PROF. DR. NİMET YILMAZ CANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Artan insan nüfusuyla doğru orantılı olarak enerji ihtiyacı da artmaktadır. Yenilenebilir enerjinin en büyük kaynağı olan güneş, kuşkusuz ki bu ihtiyacı karşılamak için akla gelen en iyi çözümdür. Boya duyarlı güneş pilleri (BDGP'ler), yeni nesil fotovoltaikler için son derece umut vericidir. Boya duyarlı güneş pilleri üzerine yapılan çalışmalar, verimlilikleri henüz çok yüksek olmasa da üretiminin kolay ve ucuz olması nedeniyle gün geçtikçe artmaktadır. Güneş pillerine eklenecek malzemeye bağlı olarak verimlilik artırılabilir. Genel olarak küçük organik moleküller, polimer malzemelere göre daha iyi taşıma özelliklerine sahiptir. Polimerlerin bu dezavantajları sıvı kristallerin kullanılmasıyla aşılabilir. Literatürde sıvı kristallerin boya duyarlı güneş pillerinde kullanımı oldukça yeni bir konu olup çok fazla çalışma bulunmamaktadır ancak ticari sıvı kristal kullanımının güneş pillerinin verimliliğini arttırdığı gözlemlenmiştir. Bu tez çalışmasında elektrolite katkı maddesi olarak kalamitik sıvı kristaller eklenerek boya duyarlı güneş pillerinin performansının artırılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In direct proportion to the increasing human population, the need for energy is also increasing. Sun, the largest source of renewable energy, is the best solution that comes to mind to meet this need. Dye sensitized solar cells (DSSCs) are extremely promising for the next generation of photovoltaics. Although the efficiency of dyesensitized solar cells is not very high yet due to their easy production and cheapness, studies on such solar cells are increasing. Efficiency can be improved depending on the material to be added into the solar cells. In general, small organic molecules have better transport properties than polymer materials. These disadvantages of polymers can be overcome by using liquid crystals instead. In the literature, the use of liquid crystals in dye sensitized solar cells is quite new and there are not many studies, but it has been observed that the use of commercial liquid crystals increases the efficiency of solar cells. In this thesis, calamitic liquid crystals were added as an additive to the electrolyte and it was aimed to increase the performance of dye sensitive solar cells.