Sosyal medyada linç eylemi: Twitter üzerinden bir araştırma
Social media lynching: An investigation on Twitter
- Tez No: 877581
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA NESRİN YARAR AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmada linç eyleminin sosyal medya platformlarından en bilinen ve etkili olan Twitter üzerinde nasıl gerçekleştiği ve yayıldığı üzerinde durulmuştur. Bu kapsamda çalışmada örneklem olarak iki vaka karşılaştırılmıştır. İlk olarak Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 12 Haziran 2017 tarihinde kültür, sanat ve spor camiasına verdiği iftar yemeğinin ardından Twitter aracılığıyla programa katılanlara yönelik uygulanan linç kampanyaları ele alınmıştır. İkinci olarak ise sanatçı ve şarkıcı Tarkan'ın İzmir'in kurtuluşunun 100. yıl dönümünde İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen etkinliklerde verdiği konserde aldığı ücret üzerinden sosyal medya platformlarında karşılaştığı yoğun tepki incelenmiştir. Çalışmada bu amaca uygun olarak söylem analizi yöntemi kullanılmıştır. Yapılan analiz sonucunda toplumun farklı kesimlerinin linç eylemine katıldıkları ve yine toplumun farklı kesimlerinden olanların linç eylemine maruz kaldıkları sonucuna ulaşılmıştır. Çalışma boyunca elde edilen bulgular ekseninde linç türleri, öğeleri ve örneklerinden oluşan bir kavram tablosu hazırlanmıştır. Böylece linç eylemlerinin nasıl gerçekleştiği ve hangi söylemlere başvurulduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the occurrence and dissemination of cancel culture actions on the most well-known and influential social media platform, Twitter, have been examined. Two cases are compared as the ratios of these abilities. Firstly, following the iftar dinner given by the President of the Republic of Türkiye, Recep Tayyip Erdoğan, to the culture, art and sports community on June 12, 2017, cancel culture campaigns were launched against the participants of the program via Twitter. Secondly, the intense reaction that the artist and singer Tarkan faced on social media platforms due to the fee he received for the concert he gave at the events organized by Izmir Metropolitan Municipality on the 100th anniversary of the liberation of Izmir was examined. In accordance with this purpose, the orientation analysis method was used in the study. In line with this purpose, discourse analysis methodology has been employed in the study. As a result of the analysis, it was found that different segments of the society participated in cancel culture actions and situations where people from different segments of the society were exposed to cancel culture actions. Based on the abundance of findings obtained throughout the studies, a concept table consisting of Lynching types, their contents and examples has been prepared. Thus, it was revealed how the lynching events took place and what narratives were used.