Betornarme yapılarda döşeme elemanlarının doğrusal olmayan davranışının deprem performansına etkisi
The effect of nonlinear of slab elements of seismic performance of reinforced concrete structures
- Tez No: 877582
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ BOZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
TBDY2018'e göre betonarme kirişsiz döşemeli sistemlerde özel durumlar dışında döşemelerin doğrusal olmayan davranışının sisteme etkileri ihmal edilmektedir. Bu tez kapsamında döşemelerin doğrusal olmayan davranışının deprem performansına etkileri araştırılmıştır. Döşemelerin doğrusal olmayan davranışı, fiber katman (layered) modelleme ve eşdeğer çerçeve yöntemiyle iki farklı model ile araştırılmıştır. Tez üç ana kısıma ayrılmıştır. Birinci kısımda döşemeler doğrusal olarak modellenmiştir. İkinci kısımda döşemeler sonlu fiber katman (layered) yöntemiyle doğrusal olmayan davranışa dahil edilmiştir. Üçüncü kısımda ise sonlu fiber katman yöntemine alternatif olarak eşdeğer çerçeve yöntemiyle model oluşturulmuştur. Üç modelin sonuçları karşılaştırılmış ve döşemelerin doğrusal olmayan davranışının kolon ve perde elemanlarının birim şekildeğiştirme oranlarını, performans sınırlarını, döşeme elemanlarının mafsal durumunu, rijitliği etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
According to TBDY2018, the effects of non-linear behavior of slabs on the system are neglected in reinforced concrete beamless slab systems, except for special cases. In this thesis, the effects of nonlinear behavior of floors on earthquake performance were investigated. The nonlinear behavior of slabs was investigated with two different models: fiber layer modeling and equivalent frame method. The thesis is divided into three main parts. In the first part, the floors are modeled linearly. In the second part, the floors were included in the nonlinear behavior with the finite fiber layer method. In the third part, a model was created with the equivalent frame method as an alternative to the finite fiber layer method. The results of the three models were compared and it was observed that the non-linear behavior of the slabs affected the unit deformation rates of column and wall elements, performance limits, hinge status of the slab elements and stiffness.