Solucan gübresinin (vermıcompost) bazı bakla (Vicia faba L.) çeşitlerinde verim ve verim komponentlerine etkisi
The effect of solucan fertilizer (vermicompost) on yield and yield components in some faba bean (Vicia faba L.) cultivars
  1. Tez No: 877580
  2. Yazar: TÜRKER UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KARASU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Deneme, 2022-2023 yılı vejetasyon döneminde, solucan gübresi uygulamalarının bazı bakla çeşitlerinde tane verimi ve verim unsurlarına etkisini incelemek amacıyla Bursa Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi araştırma çiftliği arazilerinde yürütülmüştür. Denemede Sevilla ve Fabia çeşitleri deneme materyali olarak kullanılarak, 0, 100, 200, 300 kg/da miktarında dört farklı gübre dozu uygulamasının tane verimi ve verim komponentleri üzerine etkisi incelenmiştir. Deneme tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme deseninde üç tekerrürlü olarak düzenlenmiştir. Ana parsellerde bakla çeşitleri, alt parsellerde gübre dozları uygulanmıştır. Denemede, biyolojik verim, bitki boyu, ilk baklanın yerden yüksekliği, baklalı boğum sayısı, dal sayısı, bitkide bakla sayısı, baklada tane sayısı, bitkide tane sayısı, bitkide tane ağırlığı, tane verimi, hasat indeksi, hektolitre ağırlığı, 100 tane ağırlığı ve ham protein oranı kriterleri incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; dal sayısı, bitkide tane sayısı, tane verimi ve ham protein oranı hariç diğer verim unsurlarında, uygulanan solucan gübresi dozları arasında istatistiksel olarak önemli farklılıkların olmadığı belirlenmiştir. En yüksek dal sayısı değeri (2,53 adet/bitki) 200 kg/da solucan gübresi dozunun uygulandığı parsellerde saptanmıştır. En yüksek bitkide tane sayısı değeri 12,5 adet/bitki ile 300 kg/da solucan gübresi dozunun uygulandığı parsellerde tespit edilmiştir. Uygulanan solucan gübresi dozu arttıkça dekara tane veriminin arttığı gözlemlenmiştir. En yüksek ham protein oranları 300 kg/da ve 200 kg/da solucan gübresi uygulamalarında sırasıyla %24,9 ve %24,1 oranlarında tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The experiment was carried out in Bursa Uludağ University, Faculty of Agriculture, Research Farm to investigate the effect of vermicomposting on grain yield and yield components of some broad bean varieties during the vegetation period of 2022-2023. In the experiment, Sevilla and Fabia varieties were used as experimental material and the effects of four different fertilizer doses of 0, 100, 200, 300 kg/ha on grain yield and yield components were investigated. The experiment was arranged in split plots experimental design with three replications in randomized blocks. Broad bean varieties were applied in the main plots and fertilizer doses were applied in the sub-plots. In the experiment, biological yield, plant height, height of the first pod from the ground, number of internodes with pods, number of branches, number of pods per plant, number of grains per pod, number of grains per plant, grain weight per plant, grain yield, harvest index, hectoliter weight, 100 grain weight and crude protein ratio criteria were examined. According to the results of the research, it was determined that there were no statistically significant differences between the doses of vermicompost applied in other yield factors except number of branches, number of grains per plant, grain yield and crude protein ratio. The highest number of branches (2.53 pieces/plant) was determined in plots where 200 kg/da vermicompost dose was applied. The highest number of grains per plant value (12.5 pcs/plant) was determined in plots where 300 kg/da vermicompost dose was applied. It was observed that grain yield per decare increased with increasing vermicompost dose. The highest crude protein rates were 24.9% and 24.1% in 300 kg/da and 200 kg/da vermicompost applications, respectively.