Çocuk oyun alanlarında tasarım ölçütlerinin belirlenmesi ve yenilikçi yaklaşımların geliştirilmesi
Determination of desing criteria in children's playgrounds and development of innovative approaches
  1. Tez No: 877592
  2. Yazar: SENA ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELVAN ENDER ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Çocuk oyun alanları çağımızın en önemli mekanları niteliğindedir. Çocukların güvenli ve eğlendirirken öğreten, gereksinimlerini destekleyen oyun alanlarına ihtiyacı bulunmaktadır. Peyzaj mimarlığı kapsamında tasarlanan çocuk oyun alanları kentin kimliğinin bir parçası olarak kabul edilmektedir ve yeşil alanlarla entegre olarak tasarlanmaktadır. Bu durum hem çocuk oyun alanını kullanan çocuklar için olumlu bir yaklaşım ortaya koymaktadır hem de kentin bütüncül tasarım ve planlama yaklaşımını desteklemektedir. Çocuk oyun alanları çocukların yaş gruplarına göre veya oyun türlerine göre ayrılabilmektedir. Bu kapsamda tasarlanan oyun alanları geleneksel, çağdaş veya diğer türlerde olabilmektedir. Genellikle uygulaması kolay ve ucuz olan geleneksel oyun alanlarında vakit geçiren çocuklar hayal güçlerini geliştirebilecek yeterli aracın olmamasından kaynaklı olarak bir süre sonra sıkılmaktadır. Yenilikçi tasarım yaklaşımı bu konuda değerlendirilmektedir. Çocukların gereksinimlerine cevap veren, sürdürülebilirliği destekleyen ve farklı oyun fikirleriyle ilgilerini çeken bir oyun alanı çocukların hayal dünyalarını ve yaratıcılıklarını da geliştirmektir. Bu çalışmada çocuklarla ilgili sekiz farklı meslek disiplininde uzman yüz altmış kişiden çocuk oyun alanların tasarımında olması gereken ölçütler konusunda görüşler alınmıştır. Toplanan veriler doğrultusunda yenilikçi yaklaşımla çocuk oyun alanı tasarımı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Children's playgrounds are the most important places of our age. Children need playgrounds that are safe, entertaining and educational, supporting their needs. Children's playgrounds designed within the scope of landscape architecture are considered a part of the room and are designed to be integrated with green areas. This case both reveals a positive approach for children using the children's playground and supports the city's holistic design and planning approach. Children's playgrounds can be divided according to children's age groups or game varieties. Playgrounds designed within this scope can be traditional, contemporary or in further forms. Children who spend time in traditional playgrounds, which are generally easy to implement and cheap, get bored after a while due to the lack of sufficient tools to develop their imagination. Innovative design approach is evaluated in this regard. A playground that meets children's needs, supports sustainability, and attracts their attention with different game ideas will also develop children's imagination and creativity. Opinions were received from experts in eight different professional disciplines on the issues that should be in the children's playground regarding these talented children. Thanks to the data collected, a comprehensive children's playground design was made.