Okulöncesi çocuğu olan ebeveynlerin oyunseverlik eğilimlerinin ve dijital farkındalıklarının çocuğun oyun becerileri üzerine etkisi
The impact of pre-school children's parent's playful tendencies and digital parenting awareness on their child's playing skills
  1. Tez No: 877593
  2. Yazar: BESTE COŞKUNMERİÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLÇİN KARADENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Araştırma kapsamında, okul öncesi çocuğu olan annelerin oyun severlik eğilimleri ve dijital ebeveynlik farkındalıklarının çocuklarının oyun becerilerine etkisi incelenmiştir. Çalışmaya, Türkiye'nin İstanbul ilinde yaşayan ve 6 yaşında az tek bir çocuğu olan anneler katılmıştır. Araştırma verilerinin toplanmasında 73 sorudan oluşan ve dört bölüme sahip bir form kullanılmıştır. Çalışma grubunu oluşturan annelere (n=400), ilk bölümde yer alan Sosyo-demografik Bilgi Formu, ikinci bölümde yer alan Yetişkin Eğlence Eğilimi Özelliği Ölçeği, üçüncü bölümde yer alan Dijital Ebeveynlik Farkındalık Ölçeği ve dördüncü bölümde yer alan Oyun Becerilerini Değerlendirme Ölçeği uygulanmıştır. Araştırmanın sonucunda, annelerin oyun severlik eğilimi ve dijital farkındalıkları puanları ve çocuklarının oyun becerileri arasında anlamlı bir farklılaşma olduğu saptanmıştır. Bulgular, annelerin oyun severlik eğilimi ve dijital ebeveynlik farkındalıklarının çocuklarının oyun becerilerini anlamlı düzeyde etkilediği yönündedir. Mevcut çalışmanın; gelecekte çocuğun gelişim süreçlerine, ebeveynlerin özelliklerine ve ebeveyn-çocuk ilişkisine dair yapılacak olan çalışmalara katkı sağlayacağı yanı sıra çocukların gelişimlerinde karşılaşabilecekleri zorlanmalara dair önleyici ve sağaltıcı müdahalelerin planlanması açısından önem taşıdığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The study investigated the impact of playfulness tendencies and digital parenting awareness of mothers with pres-chool children on their children's playing skills. Participants were mothers who reside in Istanbul, Turkey and have only one child who is six years old. Data were collected using a questionnaire consisting of 73 items divided into four sections. The Socio-demographic Information Form in the first section, the Adult Entertainment Tendency Characteristic Scale in the second section, the Digital Parenting Awareness Scale in the third section, and the Play Skills Evaluation Scale in the fourth section were applied to the mothers (n=400) in the study group. The results revealed a significant differentiation between mothers' playfullness tendency scores and digital awareness scores, and their children's playing skills. The findings of the research indicate that mothers' playfullness tendencies and digital parenting awareness significantly affect their children's playing skills. This study will contribute to future studies on the development processes of children, the characteristics of the parents, and the parent-child relationship, and is also important in terms of planning preventive interventions for the difficulties that children may encounter during the development process.