Tekstilde kadın emeği
Woman labour fors in textile
- Tez No: 87760
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE DURAKBAŞA TARHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET“Tekstilde Kadın”başlıklı bu tez çalışmasında, Türkiye'de 1980 sonrasında önemi artan tekstil sektöründeki çalışan kadınların ev içi ve işyeri yaşantıları incelenmiştir. Araştırma sonucunda tekstil sanayiinin kadın işgücünün yoğun bir şekilde kullanıldığı sektör olma özelliğine sahip olduğu söylenebilir. Bu araştırma, kadının tekstil sektöründeki durumunu incelerken çalışma ve yaşam koşullarının iyileştirilmesi için nelerin yapılması gerektiğini saptamaya çalışmıştır. Araştırmada pilot bölge, çalıştığım tekstil firması olmuştur. Firmada çalıştığım üç buçuk yıl boyunca çeşitli kademelerde çalışan kadınların konumlarını, yaşam ve çalışma koşullarını gözlemleme olanağı buldum. Bu çalışmanın ilk bölümünde; kadın emeği konusundaki teorik yaklaşımlar ve Türkiye'de kadın işgücünün özellikleri incelenmiştir. îkinci bölümde; vaka araştırması yapılan firmadaki üretimin örgütleniş biçimi ile bu örgütlenmede önemli bir yer tutan kadın çalışanların ilişkisi incelenmiş, işyeri kültürüne ilişkin gözlemler anlatılmıştır. Üçüncü bölümde; kadınların eviçi sorumlulukları ve sosyal yaşamları ile iş yaşamlarını nasıl bağdaştırdıkları ve kadın çalışanların çalışma yaşamına ilişkin değerleri, benlik algılan anket çalışmasının bulgularına göre değerlendirilmiştir. iv
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study aims to determine the effect of the textile industry over the woman work force. Textile industry became very important all around the world and also in Turkey in the last 10-20 years. It created many employment oppurtunities against the unemployment problem which is one of the biggest economical problem of Turkey. It also provided women to be more active in laborpower. Textile industry is intensively preferred by the woman workforce. As this study observed the position of the woman in textile sector, it also tried to determine the necessities for a better work-life. Pilot area was Delta- 1 which is a textile company and a branch of Şahinler Holding. I had an oppurtunity to observe the life and job conditions of working women in my 3.5 years of work in the company. In the first section of this study, the theoretical perspectives about women's labour and the social characteristics of women's labour force in Turkey are discussed. In the second section, relationship between the organisational form of production and women work force is related. Participant observation and structured interviews form the sources of data. The effects of the work in the textile sector over the social life of women are discussed. The importance of education for the position of women in the work force in the textile sector is underlined. In the third section, how women try to accord their work life with their domestic responsibilities and social life is the topic of discussion. This discussion is carried in reference to women's values about work and their self-perceptions.