İnovasyonun seçilmiş Asya ve Avrupa ülkelerinde otomotiv sektörünün rekabet gücü üzerindeki etkisi
The impact of innovation on the competitiveness of the automotive industry in selected Asian and European countries
- Tez No: 877609
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN NACİ BAYRAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Ekonomik açıdan rekabet, bilgi ve teknolojiye dayalı ürün ve üretim teknikleri ile karşılaştırmalı üstünlük kazanma yolunda geliştirilebilen stratejik bir unsurdur. Ülkeler rekabet gücü elde edebilmek için günümüzde stratejilerini inovatif faktörlere ve yüksek katma değere sahip ürün üretimine yönelik belirlemektedir. Bu da ekonomide doğrudan bir etki yaratmakta ve rekabet, ülkelerin gelişimleri ve refah artışları için oldukça önemli bir hale gelmektedir. Rekabetin sağladığı bu olanaklar dahilinde, bu çalışmada rekabet üzerinde birincil etkiye sahip olan inovasyonun, rekabetin en yoğun hissedildiği Asya ve Avrupa ülkelerinde otomotiv sektörü rekabet gücü üzerindeki etkisini belirlemek hedeflenmiştir. Çalışmada öncelikle rekabet ve inovasyonun teorik yapısı tanımlandıktan sonra araştırmaya dahil olan ülkelerin ekonomik gelişimleri, rekabet ve inovatif gelişmişlikleri istatistiki verilerle açıklanmıştır. Sonra her bir ülkenin otomotiv sektöründeki gelişimleri, üretimleri, uyguladıkları politikalar ve dünya ticarindeki önemi incelenmiştir. Son olarak çalışmanın hedefi doğrultusunda 1995-2021 dönemini kapsayan ekonometrik analizde, ülkelerin otomotiv sektörüne ait açıklanmış karşılaştırmalı üstünlük endeksi ile kurumsal, çevresel, beşeri sermaye ve teknolojik olarak sınıflandırılan sekiz farklı inovasyon göstergesi, Asya ve Avrupa ülkelerini kapsayacak şekilde iki farklı panel veri analizi ile test edilmiştir. Araştırma neticesinde Avrupa ülkeleri, Asya ülkeleri karşısında inovasyon, rekabet ve refah konusunda ileri bir seviyede olsa da, Asya ülkeleri de Avrupa ülkeleri kadar inovatif rekabetçiliğe sahip olduğu gözlenmiştir. Analiz sonuçlarına göre ise Asya ülkelerinde beşeri sermaye, çevresel, teknolojik ve kurumsal inovasyon göstergelerinin otomotiv sektörü rekabeti üzerinde negatif etkileri gözlenmesine karşın, Avrupa ülkelerinde kurumsal, çevresel ve teknolojik inovasyon göstergelerinin otomotiv sektörü rekabetini olumlu etkilediği gözlenmiştir. Elde edilen bu sonuçlar Avrupa'nın inovasyon yönetimi ve üretiminde Asya ülkelerinden daha rekabetçi olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Economic competition is a strategic element that can be developed to gain comparative advantage through products and production techniques based on knowledge and technology. In order to gain competitive power, countries today determine their strategies towards innovative factors and the production of products with high added value. This creates a direct impact on the economy and competition becomes very important for the development and welfare increase of countries. Within the scope of these opportunities provided by competition, this study aims to determine the impact of innovation, which has a primary impact on competition, on the competitiveness of the automotive industry in Asian and European countries where competition is felt most intensely. In the study, first of all, after defining the theoretical structure of competition and innovation, the economic development, competition and innovative development of the countries included in the research are explained with statistical data. Then, each country's development in the automotive sector, their production, the policies they implemented and their importance in world trade were examined. Finally, in line with the objective of the study, in the econometric analysis covering the period 1995-2021, the announced comparative advantage index of the countries' automotive sector and eight different innovation indicators classified as institutional, environmental, human capital and technological were tested with two different panel data analyzes covering Asian and European countries. has been made. As a result of the research, it has been observed that although European countries are at an advanced level in terms of innovation, competition and welfare compared to Asian countries, Asian countries also have as much innovative competitiveness as European countries. According to the analysis results, although human capital, environmental, technological and corporate innovation indicators have negative effects on automotive industry competition in Asian countries, it has been observed that corporate, environmental and technological innovation indicators have a positive impact on automotive industry competition in European countries. These results show that Europe is more competitive than Asian countries in innovation management and production.