Türkiye'de sağlık eşitsizliğinin belirleyicileri, ölçümü ve mikrosimülasyon ile tahmini
Determinants and measurement of health inequality in Turkey and estimating with the microsimulation
  1. Tez No: 877610
  2. Yazar: MERVE KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu tez çalışması, Türkiye'deki sağlık eşitsizliklerini analiz etmek, ölçmek ve azaltmaya yönelik politikaları değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, TÜİK tarafından sağlanan mikro veri setleri kullanılarak sağlık eşitsizliklerinin boyutu farklı indeks hesaplamaları ile tahmin edilmiştir. Temel bileşenler analizi (PCA) ile elde edilen veriler, sağlık eşitsizliklerinin temel faktörlerini belirlemede kullanılmıştır. Türkiye örneklemi için geliştirilen HUMANITY, mikrosimülasyon modeli kullanılarak sağlık eşitsizliklerini önlemede farklı politikalar test edilmiştir. Bulgular, asgari gelir yardımı politikasının sağlık eşitsizliklerini en çok azaltan müdahale olduğunu göstermiştir. Mikrosimülasyonun 2050 yılı tahminlerine göre, mevcut politikalar devam ederse sağlık eşitsizliklerinin süreceği öngörülmektedir. Ancak önerilen politikaların uygulanması ile bu eşitsizliklerin önemli ölçüde azalması mümkündür. Bu çalışmanın sonuçları, Türkiye'deki sağlık eşitsizliklerinin azaltılması için sosyal destek programlarının ve asgari gelir yardımı politikalarının önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of dissertation thesis is to analyze and measure health inequalities in Turkey and to evaluate policies to reduce them. In the study, using the micro data sets obtained from TURKSTAT, the extent of health inequalities was estimated by different index calculations. The data obtained by Principal Component Analysis (PCA) were used to identify the main factors of health inequalities. The HUMANITY microsimulation model, developed for the Turkish sample, was used to test different policies to prevent health inequalities. The results show that the minimum income policy is the intervention that most reduces health inequalities. According to the microsimulation projections for 2050, health inequalities are expected to persist if current policies are continued. However, it is possible that these inequalities could be significantly reduced with the implementation of the proposed policies. The results of this study highlight the importance of social support programs and minimum income support policies in reducing health inequalities in Turkey.