Guiding principles for university and nonprofit organization collaboration in industrial design education
Endüstriyel tasarım eğitiminde üniversite ve kâr amacı gütmeyen kuruluş iş birliği için rehber ilkeler
- Tez No: 877611
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY FATMA HASDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 374
Özet
Dünya, belirli bir disiplinin veya kurumun uzmanlığıyla sınırlandırılamayacak kadar radikal çözümler gerektiren, küresel sosyal sorunların karmaşıklığının farkına vardı. Bu nedenle ve sürdürülebilir kalkınma ve sosyal inovasyona ulaşmak amacıyla yerel ve küresel düzeyde işbirliğine doğru bir dönüşüm yaşanıyor. Bu işbirliklerine örnek olarak endüstriyel tasarım eğitiminde eğitmenler, öğrenciler ve kâr amacı gütmeyen kuruluşlar (KAGK) arasında gerçekleşen üniversite–KAGK işbirlikleri verilebilir. Bu girişimler, geleceğin endüstriyel tasarımcılarının eğitimine ve toplumun refahına aynı anda katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Diğer yandan, her tür işbirliğinde olduğu gibi, endüstriyel tasarım eğitiminde üniversite–KAGK işbirlikleriyle ilgili araştırılması ve ele alınması gereken birçok zorluk bulunmaktadır. Bu doktora çalışması, gelişmekte olan bir ülke olan Türkiye'de endüstriyel tasarım eğitimi bağlamında üniversite–KAGK işbirliğinin mevcut doğasını anlamayı amaçlamaktadır. Bu amacı gerçekleştirmek için, bu çalışma öncelikle 2010-2020 yılları arasında gerçekleşen işbirliklerini bir anket aracılığıyla ortaya koymakta ve araştırma tasarımındaki üç paydaşın (yani eğitmenler, öğrenciler ve KAGK'lar) tümünü içeren 71 katılımcı ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapmaktadır. Bu tez, üniversite–KAGK işbirliklerini, başlatılmalarına ve başlatan paydaşın motivasyonlarına dayalı olarak paydaş tabanlı bir modelleme yaklaşımına göre üçe ayırarak literatüre katkıda bulunmaktadır. Bu modeller, eğitmen-tabanlı, KAGK-tabanlı ve öğrenci-tabanlı işbirliği modelleridir. Ayrıca, bu işbirliklerindeki her bir aktörün motivasyonlarını, beklentilerini, katkılarını, faydalarını ve zorluklarını kapsamlı bir şekilde araştırmaktadır. Bu tez, söz konusu işbirliklerini geliştirmenin yolları olarak 1) yedi başlıklı bir protokol ve 2) sahip olunması gereken sekiz temel boyutu pratiğe katkı olarak sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
There is a transformation towards collaboration at the local and global levels to attain social innovation and sustainable development. Examples of these collaborations are university–NPO collaborations that take place in industrial design education between tutors, students, and nonprofit organizations. These initiatives aim to contribute to the education of future industrial designers and society's welfare, simultaneously. However, as in every type of collaboration, there are many challenges associated with university–NPO collaborations in industrial design education that should be explored and addressed. This thesis aims to understand the current nature of university–NPO collaboration in the industrial design education context in a developing country, Turkey. To fulfill this aim, this study first reveals the collaborations that took place between 2010 and 2020 through a survey and then conducts semi-structured interviews with 71 participants involving all three stakeholders (i.e., tutors, students, and NPOs) in the research design. This thesis contributes to knowledge by dividing university-NPO collaborations into three according to a driver-based modeling approach based on their initiation and motivations of the initiating stakeholder. These models are, namely, tutor-driven, NPO-driven, and student-driven collaboration models. Furthermore, it explores these collaborations comprehensively, the motivations, expectations, contributions, benefits, and challenges of each actor. This thesis offers i) seven guiding principles (protocol) and ii) eight nice-to-have key dimensions as ways to improve these collaborations which are presented as the main practical contributions of the thesis.