Kavalalı Mehmet Ali Paşa İsyanı sırasında Marunîler ve Dürziler (1831-1841)
Maronites and Druze During the Kavalalı Mehmet Ali Pasha Revolt (1831-1841)
  1. Tez No: 877612
  2. Yazar: TOLGA EROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSA KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
1517'de Osmanlılar Lübnan'ı ele geçirdiğinde burada heterojen bir toplum yapısı ve kendine has bir idari yapılanma ile karşılaşmıştır. Bölge Marunîler, Dürziler, Müslümanlar, Ortodoks Hristiyanlar, gibi birçok gruba ev sahipliği yapmaktaydı. Bu sebeple hassas bir toplumsal yapıya sahip olan bu coğrafyanın yönetimine Osmanlı Devleti tarafından pek karışılmamıştır. Lübnan coğrafyasında yaşayan en büyük iki grubu oluşturan Dürziler ve Marunîler XIX. yüzyıla kadar barış içerisinde yaşamışlardır. Ancak XIX. yüzyılda meydana gelen siyasi, ekonomik ve sosyal değişimler bölgenin stabil yapısının bozulmasına sebebiyet vermiş ve Marunîler ve Dürziler arasında huzursuzluklar baş göstermeye başlamıştır. XVIII. yy'in ortasından XIX. yüzyılın ortasına kadar Osmanlı İmparatorluğu'nun taşradaki hâkimiyeti azalmış ve bu azalma sebebiyle Irak, Suriye ve Mısır gibi coğrafyalarda merkeze bağlı ancak özerk hareket eden paşalar ortaya çıkmıştır. Bu paşalardan biri de Mısır yönetimine sahip olan Mehmet Ali Paşa'dır. Mehmet Ali Paşa Mısır'da egemenliğini kurduktan sonra gözünü Suriye'ye dikmiş ve 1831 yılında bölgeye hâkim olmuştur. Bu isyana bölgedeki başat gruplar olan Marunîler ve Dürziler farklı şekilde tepki vermiştir. Suriye'nin 1831 yılında Mısır yönetimi altına girmesi ile beraber bölgede siyasi, sosyal ve ekonomik birçok reformlar yapılmış ve bu reformlar bölgenin hassas toplumsal yapısının bozulmasına sebebiyet vermiştir. Mısır yönetiminden sonra yukarıda zikredilen bu iki cemaat arasında, daha sonra kanlı bir iç savaş halini alacak, bir dizi çatışmalar meydana gelmiştir.
Özet (Çeviri)
When the Ottomans conquered Lebanon in 1517, they encountered a heterogeneous society and a unique administrative structure. The region was home to many groups, including Maronites, Druze, Muslims, and Orthodox Christians. Due to the sensitive social structure of this area, the Ottoman Empire largely refrained from interfering in its governance. The Druze and Maronites, the two largest groups in Lebanon, lived in peace until the 19th century. However, political, economic, and social changes in the 19th century disrupted the region's stability, leading to tensions between the Maronites and Druze. From the mid-18th century to the mid-19th century, the Ottoman Empire's control over its provinces weakened, leading to the emergence of semi-autonomous governors in regions such as Iraq, Syria, and Egypt. One of these governors was Mehmet Ali Pasha, who ruled Egypt. After consolidating his power in Egypt, Mehmet Ali Pasha set his sights on Syria and took control of the region in 1831. The Maronites and Druze responded differently to this uprising. Under Egyptian rule, numerous political, social, and economic reforms were implemented, which disrupted the delicate social fabric of the region. After Egyptian rule, a series of conflicts arose between the two communities, eventually escalating into a bloody civil war.