The security market and private military companies: Values, beliefs and perceptions
Güvenlik piyasası ve özel askeri şirketler: Değerler, inançlar ve algılar
- Tez No: 877651
- Danışmanlar: PROF. DR. MICHAEL CLARKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: King's College London
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Savaş Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Savaş Araştırmaları (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
1990'lardan bu yana, özel askeri şirketler (PMC'ler), hükümetler, çokuluslu şirketler, STK'lar ve uluslararası ajanslarla birlikte çalışarak küresel güvenlikte önemli bir güç haline geldi. Askeri eğitim, istihbarat ve insani yardım koruması gibi hizmetler sağlayan PMC'ler, kendilerini uluslararası güvenlik çerçevesine entegre ettiler. Bu makale, geleneksel devlet güç kullanımı tekeline rağmen, PMC'leri bu alanda kilit aktörler olarak meşrulaştıran faktörleri inceliyor. Çalışma, gelişen değerlerin, inançların ve algıların, diğer devlet dışı aktörler marjinal kalırken PMC'lerin nasıl özgürce faaliyet göstermesine izin verdiğini araştırıyor. Hem devlet hem de devlet dışı aktörler dahil olmak üzere daha geniş güvenlik pazarını inceleyerek başlıyor ve özelleştirilmiş askeri endüstriyi şekillendirmede algıların önemini vurguluyor. Makale ayrıca PMC'leri paralı askerlerden ve özel güvenlik firmalarından ayırıyor ve şirket birleşmelerinin ve hizmet çeşitlendirmesinin bu ayrımları bulanıklaştırdığını kabul ediyor. Dahası, Soğuk Savaş sonrası ortam, devletler belirli güvenlik rollerinden çekildikçe özel askeri hizmetlere olan talebi yarattı. PMC'ler bu boşluğu doldurmak için ortaya çıktı, varlıkları ise hizmetlerine olan talebi daha da artırdı. Son bölüm, PMC'lerin küresel değerlerle uyum sağlayarak ve sınırlı etkililik kanıtlarına rağmen eleştirileri ele alarak meşruiyetlerini nasıl inşa ettiklerini araştırıyor. Sonuç olarak, PMC'lerin yükselişi ve güvenlik pazarına entegrasyonu, paylaşılan algıların evrimi ve şirketlerin meşruiyet inşa etme yönündeki stratejik çabaları tarafından yönlendiriliyor.
Özet (Çeviri)
Since the 1990s, private military companies (PMCs) have become a significant force in global security, working alongside governments, multinational corporations, NGOs, and international agencies. Providing services such as military training, intelligence, and humanitarian aid protection, PMCs have integrated themselves into the international security framework. This paper examines the factors that have legitimized PMCs as key actors in this domain, despite the traditional state monopoly on the use of force. The study explores how evolving values, beliefs, and perceptions have allowed PMCs to operate freely while other non-state actors remain marginalized. It begins by examining the broader security market, including both state and non-state actors, and highlights the importance of perceptions in shaping the privatized military industry. The paper also distinguishes PMCs from mercenaries and private security firms, acknowledging that corporate mergers and service diversification have blurred these distinctions. Furthermore, the post-Cold War environment created a demand for private military services, as states withdrew from certain security roles. PMCs emerged to fill this gap, while their presence further increased demand for their services. The final section explores how PMCs have constructed their legitimacy by aligning with global values and addressing criticisms, despite limited evidence of their effectiveness. In conclusion, the rise of PMCs and their integration into the security market is driven by the evolution of shared perceptions and the companies' strategic efforts to build legitimacy.