Güvenliğin özelleştirilmesi: Geleceğin güvenliğinde özel askeri şirketler
Privatization of the security: Private military companies in the security of the future
- Tez No: 798928
- Danışmanlar: PROF. DR. KHALADDİN İBRAHİMLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler ve Küreselleşme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Dünya ekonomisindeki yapısal dönüşüm 1970'ler de Keynezyen-Devlet Müdahaleci ekonomik modelin çökmesi, onun yerini Neo-Liberal ekonomik modelin almasıyla yeni bir aşamaya geçmiştir. Yeni ekonomik model, piyasaya yönelik devlet müdahalesini minimize etmeyi ve mümkün olan her alanda hantal ve zarar eden devlet işletmelerinin-birimlerinin kâr amaçlı özel teşebbüse devredilmesini hedeflemiştir. Bu bağlamda, yeni model olarak Neo-Liberal ekonomik modeli benimseyen ülkeler; iletişim alt yapıları, enerji tesisleri, limanlar ve havaalanları gibi stratejik tesisler ve yapılar da dâhil olmak üzere hemen hemen her alanda özelleştirmeler yapmışlardır. Ülkelerin gerçekleştirilen özelleştirmelerden kar elde etmesi ve özelleştirilen sektörlerin maliyet-kar, maliyet-fayda oranlarının pozitif yönlü değişimi başka kritik ve stratejik alanların da özelleştirilmesini gündeme getirmiştir. Bu aşamada akıllara devlet harcamalarının en maliyetli kalemlerinden olan güvenliğin, özellikle de dış güvenlik birimlerinin özelleştirilmesi gelmiştir. Buradan hareketle; bu tez çalışmasının temel amacı güvenliğin özelleştirilebileceği ihtimali ve gerçeği ışığında özel askeri şirketlerin incelenmesi, mevcut uluslararası hukuk normlarına aykırı bu oluşumların genel organizasyon modellerinin ve faaliyet alanlarının tahlil edilmesidir. Bu doğrultuda öncelikli olarak güvenliğin özelleştirilebilir bir kavram olarak düşünülmesini tetikleyen ve bu sürece giden yolu hazırlayan yapısal değişimlerin incelenmesinde fayda vardır. Hiç şüphesiz genelde özelleştirme olgusu – özelde ise güvenliğin özelleştirilebilir bir alan olarak düşünülmesi dünya ekonomisinde ki temel yapı ve normların değişmesi ile başlamış olan bir süreçtir. Bu sebeple çalışmanın ilk bölümünde 1970 sonrası küresel çapta benimsenen yeni ekonomik modelin tanımlanması ve temel esaslarının incelenmesi ile konuya genel bir perspektiften giriş yapılacaktır. Ancak bu çalışmanın ana konusu özelleşen güvenliğin başat aktörü olan özel askeri şirketlerdir. Dolayısı ile çalışmanın ikinci bölümünde güvenlik kavramının özelleştirilmesi ve ulus devlet modelinde bunun yansımaları incelenecektir. Ardından günümüzde devletlerin daha fazla ihtiyaç duyduğu dış operasyon birimleri ve sınır aşırı coğrafyalarda 'karanlık operasyonlar' olarak nitelendirilebilecek faaliyetlerde kullanılabilecek, ayak izi bırakmayan operatif gruplara duyulan ihtiyacın ürünü olan özel askeri şirketler ile bu şirketlerin farklı ülkelerdeki örnekleri incelenecektir. Son bölümde ise güvenliğin özelleştirilmesi bağlamında geleceğin güvenliğinde özel askeri şirketlerin rolleri, muhtemel faaliyet alanları ve bu tür birimlere duyulan ihtiyaçlar neticesinde iç ve dış güvenlik alanlarında yeni taşeron birimlerin türemesi ihtimali değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
The structural transformation in the world economy entered a new phase with the collapse of the Keynesian - State Interventionist economic model in the 1970s and its replacement by the Neo-Liberal Economic Model. The new economic model has been aimed at minimizing government intervention in the market and transferring bulky and loss-making state enterprises units to profit-oriented private enterprises wherever possible. In this context, countries that adopt the Neo-Liberal Economic Model as a new model. They have made privatizations in almost every field, including strategic facilities and structures such as communication infrastructures, energy facilities, ports and airports. The profit of the countries from the privatizations and the positive change in the cost-profit, cost-benefit ratios of the privatized sectors brought the privatization of other critical and strategic areas to the agenda. At this stage, the privatization of security, which is one of the most costly items of state expenditures, especially foreign security units, came to mind. As a result of this; the main purpose of this thesis is to examine private military companies in the light of the possibility and reality that security can be privatized, and to analyze the general organizational models and fields of activity of these formations, which are contrary to current international law norms. In this context, it is useful to examine the structural changes that trigger the thought of security as a privatable concept and prepare the way for this process. Undoubtedly, the phenomenon of privatization in general and the thought of security as an area, in particular, is a process that started with the change in the basic structure and norms in the world economy. For this reason, in the first part of the study, the definition of the new economic model adopted globally after 1970 and the examination of its basic principles will be introduced from a general perspective. However, the main subject of this study is private military companies, which are the main actors of privatized security. Therefore, in the second part of the study, the privatization of the concept of security and its reflections in the nation-state model will be examined. Then, private military companies, which are the product of the need for foreign operation units, and operative groups that can be used in activities that can be described as 'dark operations' in cross-border geographies and leave no footprints, and the examples of these companies (that are more needed by states today) in different countries will be examined. In the last part, in the context of privatization of security, the roles of private military companies in the security of the future, possible fields of activity, and the possibility of the emergence of new subcontracted units in the fields of internal and external security will be evaluated as a result of the needs for such units.