Aluçdağı tabiat parkı ve yakın çevresinde yetişen makromantarların belirlenmesi
Determination of macrofungi growing in Aluçdaği nature park and its close environs
- Tez No: 877650
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Aluçdağı Tabiat Parkı (Çamlıdere-Ankara) ve yakın çevresinde yetişen makromantarların belirlenmesinin amaçlandığı bu çalışma, 2021-2024 yılları arasında gerçekleştirilmiştir. Arazi ve laboratuvar çalışmaları sunucunda 2 bölüm, 4 sınıf, 15 takım, 50 familya ve 86 cinse ait 124 makromantar türü tespit edilmiştir. Belirlenen türlerden 13 tanesi Ascomycota, 111 tanesi ise Basidiomycota bölümüne aittir. Basidiomycota üyesi türlerden biri, Agaricus brunneofibrillosus Kerrigan, Türkiye mikotası için yeni kayıt niteliğindedir. 69 tür ise Ankara il sınırları içinden ilk kez rapor edilmiştir
Özet (Çeviri)
This study, aiming to determine the macrofungi growing in Aluçdağı Nature Park (Çamlıdere-Ankara) and its close environs, was carried out between the years 2021-2024. As a result of field and laboratory studies, 124 macrofungi species belonging to 2 divisions, 4 classes, 15 orders, 50 families and 86 genera were determined. Among the determined species, 13 belong to Ascomycota, 111 belong to Basidiomycota. One of the basidiomycetous member of the determined species, Agaricus brunneofibrillosus Kerrigan, is a new record for the mycota of Türkiye. 69 species are also reported for the first time within the boundaries of Ankara province.