Tinnituslu bireylerde bedensel duyumları abartma düzeylerinin psikoakustik ve psikosomatik değerlendirme sonuçlarına etkisinin incelenmesi
Examination of the effect of the somatosensory amplification levels on psychoacoustic and psychosomatic evaluation results in individuals with Tinnitus
  1. Tez No: 877686
  2. Yazar: TUYAN SİNEM ÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZHAN DİZDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Tinnitus dışarıdan bir uyarıcı ses olmadan kişinin algıladığı ses olarak tanımlanmaktadır. Literatürde tinnitusun anksiyete, depresyon, yaşam kalitesi, uyku problemleri gibi durumlarla ilişkilendirildiği birden fazla çalışma bulunmaktadır. Fakat bedensel duyumları abartma durumu ile tinnitusun etkilenimi araştıran bir çalışma yapılmamıştır. Bu araştırmada“Bedensel Duyumları Abartma Ölçeği”kullanılarak, tinnitusun psikoakustik değerlendirmesi tinnitus frekans eşleme ve tinnitus şiddet eşleme testleri ile yapılmış olup, psikosomatik değerlendirilmesi“Tinnitus Engellilik Anketi”ve“Tinnitus Derece Endeksi”kullanılarak yapılmıştır. Yapılan bu çalışmaya 18 yaş üzeri, 6 aydan fazla süredir tinnitusu olan, işitme kaybı bulunmayan 55 hasta dahil edilmiştir. Çalışmaya katılmayı kabul eden katılımcılara gerekli ölçekler yüz yüze uygulanarak yaş, cinsiyet, çalışma durumu, öğrenim durumu, çınlamanın tarafı, çınlamanın süresi, çınlamanın sıklığı gibi değişkenlere göre karşılaştırma yapılmıştır. Çalışmanın istatistiksel analizi SPSS.27 programı ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tinnitus is defined as a sound perceived by the person without an external stimulating sound. There are multiple studies in the literature that associate tinnitus with conditions such as anxiety, depression, quality of life, and sleep problems. However, no study has been conducted investigating the effect of somatization on tinnitus. In this study, the psychoacoustic evaluation of tinnitus was made with tinnitus pitch matching and tinnitus loudness matching tests using the“Somatosensory Amplification Scale”, and the psychosomatic evaluation was made using the“Tinnitus Handicap Inventory”and“Tinnitus Severity Index”. 55 patients over the age of 18, who had tinnitus for more than 6 months and who did not have hearing loss were included in this study. The necessary scales were applied face to face to the participants who agreed to participate in the study, and comparisons were made according to variables such as age, gender, working status, education level, side of tinnitus, duration of tinnitus, frequency of tinnitus. Statistical analysis of the study was done with the SPSS.27 program.