Türkiye'de temel sosyal koruma kapsamında sağlanan yardımlar
Benefits provided within the scope of basic social protection in Turkey
- Tez No: 877687
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN FEHMİ ATASAĞUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, Insurance
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisadi ve İdari Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Sosyal Güvenlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Son yıllarda, Türkiye'de sosyal yardım programları artan bir önem kazanmıştır. Kamu sosyal yardım harcamaları, yardım programlarının çeşidi ve yardımdan yararlananların sayısı yıllara göre artmaktadır. Bu araştırmanın ana amacı, Konya ili örneğinde kırsal alan sosyal yardım politikası uygulamalarına, hane halkı yararlanma düzeylerine ve etkileyen faktörlere odaklanmıştır. Özellikle araştırma kapsamında sosyal yardımların işleyiş sistemi belirlenmiş, yardımlarda yardım gelir oranı hesaplanmış, hane halkı yararlanma düzeyleri ve yararlanma düzeylerini etkileyen faktörler belirlenmiştir. Araştırma bulgularına ülke genelinde uygulanan sosyal yardım çeşitleri çok fazla olup sosyal yardım çeşitlerinin sadeleştirilmesi için, ülke genelinde tüm kamu ve ilgili diğer kurumların dâhil olduğu bütünleşik bir“sosyal yardım izleme sisteminin”oluşturulması gerekmektedir. Böylece yoksullukla mücadeleye ayrılan kaynakların etkili kullanımı sağlanabilecektir. Yine, sosyal yardım sağlayan kurum ve kuruluşların hepsinin, sosyal yardım başvurularının değerlenmesinde ortak kriterler kullanılmasının, yardıma muhtaç yoksul vatandaşların bu kurumlara güveninin artmasına olumlu etkide bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
In recent years, social welfare programs have gained increasing importance in Turkey. Public social assistance expenditures, the type of assistance programs and the number of beneficiaries have been increasing over the years. The main purpose of this study is to focus on rural social assistance policy implementations, household utilization levels and influencing factors in the case of Konya. In particular, within the scope of the research, the functioning system of social assistance was determined, the aid income rate in aid was calculated, household benefit levels and factors affecting benefit levels were determined. According to the findings of the research, there are many types of social assistance applied throughout the country, and in order to simplify the types of social assistance, it is necessary to establish an integrated“social assistance monitoring system”in which all public and other relevant institutions are included throughout the country. Thus, effective use of the resources allocated to the fight against poverty will be ensured. Again, the use of common criteria in the evaluation of social assistance applications by all institutions and organizations providing social assistance will have a positive effect on increasing the trust of poor citizens in need of assistance in these institutions.