Servikal disk hernili hastalarda ağrı, kavrama kuvveti ve üst ekstremite fonksiyonelliğine vagus sinir stimülasyonunun etkisi
Effect of vagus nerve stimulation on pain, grip strength and upper extremity functionality in patients with cervical disc hernia
  1. Tez No: 877704
  2. Yazar: ESRA ERĞUN KEŞLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KEREM ALPTEKİN, ÖĞR. GÖR. RIDVAN YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada servikal disk hernisine bağlı ortaya çıkan ağrı, kuvvet kaybı ve üst ekstremite fonksiyonelliği üzerine vagus sinirinin olası rolünü göz önünde bulundurmak ve bu hastaların tedavisinde vagus sinirinin transkutanöz auriküler stimülasyonuna yönelik tedavisini ortaya koyarak bu semptomların azaldığını göstermek amaçlandı. Çalışmaya fizik tedavi ve rehabilitasyon polikliniğine başvuran 18-65 yaş aralığında servikal disk hernisi tanısı alan toplam 80 hasta dahil edildi. Hastalar egzersiz+transkutanöz auriküler vagus stimülasyonu grubu ve egzersiz+sham transkutanöz auriküler vagus stimülasyonu grubu olacak şekilde randomize olarak iki gruba ayrıldı. Hastaların ağrı, depresyon şiddeti, üst ekstremite fonksiyonelliği, boyun özür göstergesi, kaba kavrama kuvveti, ince kavrama kuvveti tedavi öncesi ve sonrasında değerlendirildi. Çalışmada gruplar arasında cinsiyet dağılımlarına, eğitim durumlarına, sigara kullanma durumuna, alkol kullanma durumuna, baskın taraf el durumuna, fiziksel aktivite durumuna göre istatistiksel açıdan anlamlı farklılık olmadığı görülmüştür (p>0.05). Çalışmadan elde edilen veriler incelendiğinde iki grupta da hem kaba kavrama kuvvetinde hem de ince kavrama kuvvetinde tedavi sonrası artış görülmüş olmasına rağmen dominant lateral kavrama kuvveti hariç diğer değerlerde iki grup arasında anlamlı bir fark saptanmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
In this study, the possible role of the vagus nerve in relation to pain, muscle weakness, and upper extremity functionality arising from cervical disc herniation was considered. The aim was to demonstrate a reduction in these symptoms by highlighting the treatment of transcutaneous auricular vagus nerve stimulation in patients with cervical disc herniation. A total of 80 patients, aged between 18 and 65, diagnosed with cervical disc herniation and referred to the physical therapy and rehabilitation clinic, were included in the study. The patients were randomly divided into two groups: the exercise + transcutaneous auricular vagus stimulation group and the exercise + sham transcutaneous auricular vagus stimulation group. Pain, depression severity, upper extremity functionality, neck disability index, grip strength and pinch strength were evaluated before and after treatment. In the study, it was observed that there was no statistically significant difference among groups in terms of gender distribution, educational status, smoking status, alcohol use, dominant hand preference and physical activity status. (p>0.05). When the data obtained from the study was examined, although there was an increase in both gross grip strength and fine grip strength in both groups after treatment, no statistically significant difference was detected between the two groups. (p>0,05). Regarding the dominant lateral grip strength score, there was a statistically significant difference between the two groups.