Irak, tikrit eğitim hastanesinde infüzyonla ilişkili flebit: Bir nokta prevalans çalışması
Infusion related phlebitis in tikrit teaching hospital, iraq: A point prevalence study
  1. Tez No: 877705
  2. Yazar: ASAID KHALID MAHMOOD MAHMOOD
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BANU CİHAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
İnfüzyonla ilişkili flebit, sıvıların, ilaçların veya diğer maddelerin infüzyonu nedeniyle venin tunica intima tabakasının inflamasyonuyla ortaya çıkan yaygın bir komplikasyondur. Bu çalışma, periferik intravenöz kateter uygulanan hastalarda infüzyon ilişkili flebit prevalansını belirlemek amacıyla yapılan bir nokta prevalans çalışmasıdır. Çalışmaya başlamadan önce kurum izni, etik kurul izni ve hastalardan yazılı onam alınmıştır. Veri toplama, hasta özelliklerine, periferik intravenöz kateterlere ve flebit ölçeğine ilişkin formları içermektedir. Bu çalışmada veriler SPSS 22 yazılım paketi kullanılarak analiz edilmiştir. Frekans analizlerinin yanı sıra değişkenler arasındaki bağımlılık Ki-Kare bağımlılık testi kullanılarak incelenmiştir. Çalışmada flebit prevalansı %64.5 olarak belirlenmiştir. Gelişen flebitlerin dereceleri değişkenlik göstermiş olup, en yaygın 1. derece flebit görülmüştür. Çalışmada, kateterin yerleştirildiği ilk gün daha fazla flebit geliştiği saptanmıştır. Flebit gelişen bölgeye uygulanan kateterlerin %59.3'ünden antibiyotik tedavisi uygulanmıştır. Çalışmada, flebit gelişiminin kalp yetmezliği olan hastalarda ve acil serviste uygulanan kateterlerde daha yaygın görüldüğü saptanmıştır. Çalışmamızda saptanan flebit prevalansı, infüzyon hemşireleri birliğinin kabul ettiği oranı geçmiştir. Bu bulgulara dayanarak, flebiti önlemeyi, etkili müdahaleleri belirlemeyi ve klinik sonuçları iyileştirmeyi amaçlayan kanıta dayalı standart protokollerin geliştirilip uygulanması için daha fazla araştırma yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Infusion-related flebitis is a common complication that occurs with inflammation of the venin tunica intima layer due to infusion of liquids, medicines or other substances. This study is a point prevalence study to determine the prevalence of infusion-related flebitis in patients administered a peripheral intravenous catheter. Prior to the start of the study, authorization from the institution, ethics board authorization and written approval from the patients were obtained. The data collection includes forms related to patient characteristics, peripheral intravenous catheters, and flebit scale. The data in this study was analyzed using the SPSS 22 software package. In addition to frequency analyses, dependencies between variables were studied using the Ki-Kare dependency test. The prevalence of flebitis in the study was 64.5%. The rates of developing flebitis have varied, with the most common one being the first degree flebit. The study found that the first day the catheter was placed, more flebit was developed. Antibiotic therapy was administered to 59.3% of the catheters applied to the developing region of Flebit. The study found that the development of flebitis was more common in patients with heart failure and in catheters used in emergency services. The prevalence of flebit found in our study has exceeded the rate accepted by the Infusion Nurses Unit. Based on these findings, further research is recommended for the development and implementation of evidence-based standard protocols aimed at preventing phlebitis, identifying effective interventions and improving clinical outcomes.