Siyasi partilerin sosyal medya kullanımları üzerine karşılaştırmalı bir analiz
A comparative analysis on social media use of political parties
- Tez No: 877725
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırma, iletişim ve sosyal medyanın siyasal iletişim üzerindeki etkilerini incelemektedir. İletişim kavramı detaylandırılmakta ve temel iletişim kavramları, iletişim modelleri, siyasal iletişim ve bu alanın önemi ile stratejileri ele alınmaktadır. Ayrıca Türkiye'de siyasal iletişimin tarihsel gelişimi de incelenmiştir. Sosyal medya üzerine yoğunlaşılmakta ve sosyal medya platformları, sosyal medyanın siyasal alandaki rolü, siyasal iletişime katkıları ve Türk siyasetinde sosyal medya çalışmaları üzerinde durulmaktadır. Ayrıca, sosyal medya platformlarına göre Türk siyasi partilerinin çalışmaları da değerlendirilmektedir. Araştırma sonucuna göre siyasal iletişimde sosyal medyanın artan önemini ve etkisini vurgulamaktadır. Siyasi partilerin sosyal medya kullanımlarındaki farklılıklar, destekleyici kitleler tarafından ilgilenilmektedir. Paylaşım tipi, yoğunluğu ve sayıları, her siyasi partinin takipçi kitlesi tarafından farklı ilgi görmektedir. Siyasi partilerin takipçi kitlelerinin ilgilendiği paylaşım tipleri de farklılık göstermektedir. Türkiye bağlamında örnekler ve stratejik yaklaşımlar sunarak literatüre katkı sağlamaktadır. ANAHTAR KELİMELER: iletişim, siyaset, sosyal medya, siyasi parti
Özet (Çeviri)
This research examines the effects of communication and social media on political communication.The concept of communication is detailed and basic communication concepts, communication models, political communication and the importance and strategies of this field are discussed. Additionally, the historical development of political communication in Turkey was also examined. It focuses on social media and focuses on social media platforms, the role of social media in the political arena, its contributions to political communication, and social media studies in Turkish politics. In addition, the activities of Turkish political parties are evaluated according to social media platforms. According to the results of the research, it emphasizes the increasing importance and influence of social media in political communication. Differences in social media usage of political parties are of interest to their supporting audiences. The type, intensity and number of posts attract different attention from the followers of each political party. The types of posts that political parties' followers are interested in also vary. It contributes to the literature by providing examples and strategic approaches in the context of Türkiye. KEYWORDS: communication, politics, social media, political party