Bir kimlik olarak milliyetçiliğin medya üzerinden inşası (MHP-DSP örneği)
Construction of nationalism through media
- Tez No: 257513
- Danışmanlar: PROF. DR. NACİ BOSTANCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Siyasal Bilimler, Public Relations, Political Science
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 263
Özet
Siyasal kimlikler genellikle siyasal bir örgüt ya da oluşumdan kaynaklanır. Ancak kendisine toplumsal bir zemin oluşturamadığı takdirde siyasal kimliklerin hayatta kalma şansı olmayacaktır. Buradan yola çıkarak tez, milliyetçilik siyasal kimliğinin medya üzerinden bir söylem olarak inşa edilmesini incelemeyi amaçlamıştır. Bu amaca yönelik olarak iki siyasi partinin milliyetçilik söylemi karşılaştırmalı olarak incelenmiş ve medyada bu söylemlerin yer alma içeriği ve biçimi çözümlenmeye çalışılmıştır.Tezin birinci bölümünde, kuramsal çatı olan toplumsal gerçeklikler üzerinde durularak toplumsal yapı, toplumsal etkileşim ve toplumsal gerçeklikler üzerinde durulmuştur.Tezin İkinci bölümünde, birinci bölümde açıklana kuramsal çatı altında toplumsal kurumlar, siyasal kurumlar ve siyasal partiler üzerinde durulmuştur. Daha sonrada siyasal partilerin söylemler kullanarak bir toplumsal bilinç çeşidi olarak kabul edilebileceği düşünülen siyasal kimlikleri inşa ettikleri anlatılmaya çalışılmıştır. Özellikle siyasal kimlik olarak milliyetçilik üzerinde durularak siyasal partilerin kullandığı milliyetçilik söylemleri ve bu söylemlerin medya aracılığıyla bireylere sunulmakta olduğu açıklanmaya çalışılmıştır.Tezin üçüncü bölümünde, 1999 ve 2002 genel seçimlerinde DSP ve MHP'nin kullandıkları milliyetçi söylemler söylem analizi yolu ile incelenmeye çalışılmış ve birinci ve ikinci bölümde anlatılanlar ışığında yorumlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Political identities usually stem from political organisation or constitution. However, if it cannot form a societal basis, there will be no chance of survival for the political parties. Based on this, the dissertation aims to analyse the political identity nationalism?s construction through media as a discourse. Intended for this objective, the two parties? nationalist discourse has been analysed comparatively and it has been tried to be analysed the content and form in which these discourses have taken place in the media.In the first section of the dissertation, social structure, social interaction and social realities are focused on by emphasising the social realities which are notional frameworks.In the second section of the dissertation, under the notional framework explained in the first section, social foundations, political organisations and political parties have been focused on. Then, it has been tried to explain that political parties have constructed political identities thought to be accepted as a type of social identity by using discourses. By focusing on especially nationalism as a political identity, it has been tried to explain that nationalist discourses used by political parties and these discourses are presented to individuals through media.In the third section of the dissertation, the nationalist discourses used by DSP and MHP in general elections of 1999 and 2002 have been tried to be analysed by means of discourse analysis and be interpreted in the light of the things explained in the first and the second section