Tıbbi terminasyon ile gebeliği sonlandırılan kadınların yaşadıkları psikososyal sıkıntıların ve psikososyal gereksinimlerinin belirlenmesi
Determining the psychosocial distress and psychosocial needs of women whose pregnancy were terminated via medical termination
- Tez No: 877729
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU HİÇDURMAZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmada tıbbi terminasyon ile gebeliği sonlandırılan kadınların yaşadıkları psikososyal sıkıntıların ve psikososyal gereksinimlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada tanımlayıcı nitel araştırma deseni kullanılmıştır. Çalışmanın evrenini bir eğitim araştırma hastanesinde tıbbi terminasyon ile gebeliği sonlandırılan Riskli Gebelik Polikliniği ve Gebe Polikliniği'nde izlenen kadınlar oluşturmuştur. Araştırma, amaçlı örnekleme yöntemiyle seçilen, çalışmaya dahil edilme kriterlerine uyan ve çalışmayı kabul eden 21 kadın ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında“Tanıtıcı Veri Formu”ve“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”ndan yararlanılmıştır. Veriler katılımcılarla derinlemesine bireysel görüşme yapılarak elde edilmiştir. Verilerin analizi karşılaştırmalı içerik analizi yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizi sonucunda psikososyal yanıt, psikososyal yanıtın belirleyicileri, baş etme çabaları ve gereksinimler adlı 4 tema ve 19 alt tema belirlenmiştir. Kadınların tıbbi terminasyon ile gebeliğin sonlandırılması sürecinde suçluluk, çaresizlik, anksiyete ve korku gibi psikososyal yanıtlar verdikleri belirlenmiştir. Gebeliğe ilişkin özellikler, sosyal destek, kurumsal uygulamalar, sağlık çalışanlarının tutum ve davranışları, bireysel faktörler ve eşlik eden fiziksel semptomların psikososyal yanıtın belirleyicileri olduğu görülmüştür. Kadınlar süreçle baş etmek için dine yönelme, kaçınma, paylaşma ve güçlenme gibi çabalar sergilemektedir. Süreçte refakat, empatik ve destekleyici sağlık çalışanı tutumları, bebekle vedalaşabilme ve psikososyal destek kadınlar tarafından tanımlanan gereksinimler olmuştur. Sonuçlar ışığında; kadınların tanımladığı psikososyal yanıtları ve bunların belirleyicilerini, baş etme çabalarını ve psikososyal gereksinimlerini dikkate alan psikososyal destek uygulamalarının yapılandırılması ve hizmete dahil edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the psychosocial distress and psychosocial needs of women who have had their pregnancies ended with medical termination. In the study, descriptive qualitative research design was used. The study's population consisted of the women who received heathcare at the Pregnancy Polyclinic and the Risky Pregnancy Polyclinic after whose pregnancies were terminated via medical termination in a training and research hospital. The study was conducted with 21 women who were selected by purposeful sampling method, met the inclusion criteria and agreed to participate in the study.“ Descriptive Data Form”and“Semi-structured Interview Form”were used to collect the data. Data were collected through in-depth individual interviews with the participants. The data were analyzed by comparative content analysis method. As a result of the data analysis, 4 themes and 19 sub-themes were identified: psychosocial response, determinants of psychosocial response, coping efforts and needs. It was determined that women gave psychosocial responses such as guilt, helplessness, anxiety and fear during the process of medical termination of pregnancy. Pregnancy-related features, social support, corporate applications, attitudes and behaviors of healthcare professionals, individual factors and accompanying physical symptoms were found to be determinants of psychosocial responses. Women exhibit efforts such as turning to religion, avoidance, sharing and empowerment to cope with the process. Accompaniment during the process, empathetic and supportive health worker attitudes, being able to say goodbye to the baby and psychosocial support were the needs identified by women. In light of the results, it is recommended that psychosocial support practices that consider women's psychosocial responses and determinants of these responses, coping efforts and needs should be structured and included in the health services provided.